SERIÁL

Stephen Leacock: Literární poklesky a další povídky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům Stephena Leacocka na Old Brewery Bay v Orillii, Ontario

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídky kanadského humoristy v podání Václava Vosky, Josefa Červinky, Veroniky Forejtové, Borise Rösnera, Aleše Procházky, Jana Vlasáka, Tomáše Jirmana a Jana Filipa poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Stephen Leacock (1869–1944) byl kanadský humorista a vysokoškolský učitel politické ekonomie na McGillově univerzitě v Montrealu. Proslavily jej zejména humoristické povídky, jichž napsal na dvě desítky knih. Věnuje se v nich obyčejným životním situacím, které dohání do absurdních konců.

Ačkoli jde zřejmě o nejznámějšího kanadského spisovatele, jeho rodiště leží v Anglii. Do Kanady se rodina přestěhovala, když mu bylo šest let. Po studiích na střední škole absolvoval učitelský kurs a několik let působil jako středoškolský pedagog. Později vystudoval ekonomii na torontské a chicagské univerzitě a začal působit jako vysokoškolský učitel na McGillově universitě v Montrealu, kde strávil více než třicet let a stal se řádným profesorem, vedoucím katedry, členem Kanadské královské společnosti a doktorem honoris causa na několika dalších univerzitách. Vydal celou řadu ekonomických, politologických a historických prací.

Psaním humoristických povídek, črt a fejetonů se zabýval již během studií na univerzitě. V knižní podobě publikoval až v roce 1910 a rázem se stal velmi známým. Jeho humoristické dílo, které se skládá z více než dvaceti povídkových sbírek, je opakovaně vydáváno a překládáno do řady světových jazyků.

Pokud někdo z posluchačů zavítá do kanadského Toronta, může tu navštívit Leacockovo muzeum. Najde ho na místě, kde se dotýkají dvě jezera, půvabná svými indiánskými názvy i přírodní krásou. Tam si totiž spisovatel postavil svůj dům, v němž také zemřel 28. března 1944. Pohřben je v rodinném hrobě na protilehlém břehu u kostela sv. Jiří na místě zvaném Sibbald Point. Muzeum pořádá výstavy, věnované jednotlivým spisovatelům, letní školy a kurzy psaní a literární festivaly.

 • Literární poklesky
  Účinkují: Václav Voska a Josef Červinka
  Překlad: František Vrba
  Režie: Jiří Hesoun
  Natočeno v roce 1968.

 • Z paměti jedné šlechtičny
  Účinkuje: Veronika Forejtová
  Překlad: František Vrba
  Připravila: Helena Berková
  Režie: Věra Pražáková
  Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

 • Oklamán na okeáně aneb Mořem zmořený
  Účinkuje: Boris Rösner
  Překlad: František Vrba
  Režie: Vlado Rusko
  Natočeno v roce 2003.

 • Pěšcem na e4
  Účinkují: Aleš Procházka a Jan Vlasák
  Překlad: Jana Nováková
  Režie: Vlado Rusko
  Natočeno v roce 2004.

 • Q aneb Fakta o fatálnosti fantasfantomatů
  Účinkují: Tomáš Jirman a Jan Filip
  Překlad: František Vrba
  Připravil: Zdeněk Milt
  Rrežie: Tomáš Kukulka
  Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.
Spustit audio