Stephen Crane: Rudý odznak odvahy 3/10

02866527.jpeg

On-line do soboty 26. července 2014

Váleční veteráni války Severu proti Jihu zahrnuli autora nadšenými dopisy, jak pravdivě a věrně zachytil jejich zážitky z boje. Když se dozvěděli, že autorovi je teprve 24 let a že sám ještě žádnou válkou neprošel, nechtěl tomu nikdo věřit.

Obraz válečné vřavy byl totiž na hony vzdálen všem barvotiskovým obrázkům hrdinných vojáků, zato byl plný krve, strachu, chaosu, hrůzy, duševních zmatků a těžce vykoupené odvahy prostého vojáka.

Tento román nejenže založil moderní literaturu nového kontinentu, ale otevřel veskrze pravdivý pohled na všechny ty slavné okamžiky lidstva, za které jsou občas války vydávány.

Román Rudý odznak odvahy je založen na snaze o věrné zachycení skutečnosti v rovině objektivní i subjektivní. Tato, ve své době zcela nová metoda, si vyžádala jiný způsob literárního vyprávění, než bylo zvykem.

Dnes je pro nás už v románové tvorbě samozřejmostí využívání tradice orální naléhavosti a upřesňování, stejně jako dychtivý proud jednoho a přesto mnohohlavého vypravěče – zde je jím hrdina Henry a jeho alter ego, jeho vnitřní hlas. Lze říci, že v románu se střetává vnitřní a vnější válka člověka a tím bude stále nadčasový.

Trosečník ve člunu

Je tomu už 114 let, co ve věku 29 let zemřel Stephen Crane, který svůj nedlouhý život zasvětil novinařině na rozličná, převážně však sociální témata. Známý je případ z roku 1896, kdy se účastnil mediálně sledovaného skandálu jako svědek ve prospěch podezřelé prostitutky.

03164548.jpeg

Uvítal nabídku stát se vojenským dopisovatelem ve španělsko-americké válce a okamžitě se vypravil na Kubu. Během plavby přes Karibik se loď potopila a on zůstal několik dní v záchranném člunu – tento zážitek později zachytil v povídce Otevřený člun.

Jako válečný zpravodaj působil též za války řecko-turecké. I Crane, jako mnozí jiní nonkonformní umělci se musel v životě vyrovnávat s předsudky společnosti. Naštěstí dokázal zaujmout význačné literární osobnosti své doby, a to nejenom ve Spojených státech, ale i na druhé straně Atlantiku.

Ke konci života žil v Anglii a zemřel v německých lázních Badenweileru na tuberkulózu.

Jeden z předků spisovatele byl spolusignatářem Prohlášení nezávislosti.


Účinkují:Radim Vašinka, Jiří Ornest, Jiří Kalužný, Pavel Novotný, Martin Mejzlík a Ludmila Vlášková

Autor: Stephen CranePřeklad: Jiří ValjaPro rozhlas upravil: Vladimír ZajícRežie: Pavel Krejčí

Natočeno v roce 2000 v Hradci Králové.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby