Stephanie Faulová: Xenofobní průvodce - Američané (5/5) Spojení, vzdělání a vězení

Kapitoly z populárního průvodce americké humoristky.

Poslouchejte na Vltavě od 20. června 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do čtvrtka 30. června 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Z populární edice „xenofobních průvodců“ pochází knížka Stephanie Faulové, spisovatelky, redaktorky a novinářky na volné noze žijící ve Washingtonu věnovaná Američanům. Xenofobní průvodci byli napsáni o téměř všech zemích světa, jejich texty píší autoři žijící v zemi, jíž se příslušný průvodce zabývá.

Kniha neusiluje o hlubší sondu do amerických reálií, zabývá se naopak stereotypy. Nesmírný důraz na vítězství, přizpůsobení jazyka tak, aby nic nevypadalo jako prohra či selhání, nutnost být atraktivní a v pohodě, protože cokoliv jiného je neamerické, důraz na (vlastní) svobodu, s tím se tak nějak u Američanů počítá.

Že konverzační téma, platné kdekoliv, je sport, že autem se jezdí kamkoliv, dokonce i tam, kde se pak hodinu cvičí chůzí na pohyblivém pásu, že stárnutí, tloustnutí a umírání jsou zavrženíhodné věci, to už pomalu přešlo i do evropského životního stylu. To, jak funguje zdravotní péče nebo jak časté jsou nesmyslné soudní spory, je varovné. Překvapením je naprostá odluka církve (každé, a že jich ve Spojených státech je!) od státu. A univerzální postřeh je hned na počátku, totiž že povaha Američanů je v podstatě hlučná, zvídavá, přátelská, fixovaná na vzhled, image, úspěch... To pochopitelně neplatí všeobecně, ale v podstatě je to pravdivé.


Účinkují: Eva Kodešová a Svatopluk Schuller

Autorka: Stephanie Faulová Překlad: Petr ŠťastnýPřipravila: Eva WilligováRežie: Jaroslav Kodeš

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby