Štěpánka Balcarová: Jazzová trumpetistka, skladatelka a držitelka Ceny Anděl

21. září 2015

V dopoledním vysílání jsme přivítali jednu z představitelek silné třicátnické generace českých jazzmanů, Štěpánku Balcarovou. Znát ji můžete jako jednu ze skladatelek skupiny Prague Six, jako vedoucí Concept Art orchestru, jako trumpetistku kapely Inner Spaces, se kterou za poslední album získala v roce 2013 prestižní cenu Anděl za nejlepší jazzové album v kategorii Jazz & Blues.

Čtěte takéRozhovor měsíce: Štěpánka Balcarová v čele Inner Spaces

Jako malá se Štěpánka Balcarová dostala k trubce na ZUŠ přidělením. Zůstala u ní, vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka, Jazzovou akademii v polských Katowicích (pod vedením Piotra Wojtasika).

Rok strávila ve Štýrském Hradci, kde se učila skladbu u amerického jazzmana Eda Partyky. Od něj také převzala česko-slovensko-polský big band Concept Art Orchestra, pro který skládá spolu se svými vrstevníky.

Štepánka Balcarová přinesla do Telefonotéky jednak svou hudbu, jednak hudbu lidí, ke kterým se vztahuje i ke kterým má vztah. Klasickou i jazzovou, pro dechy i jiná nástrojová obsazení.

Štěpánka Balcarová
autor: Petr Gojda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.