Štěpánka Balcarová: Jazzová trumpetistka, skladatelka a držitelka Ceny Anděl

21. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Štěpánka Balcarová – trumpetistka a skladatelka v kapelách Concept Art Orchestra a Inner Spaces

V dopoledním vysílání jsme přivítali jednu z představitelek silné třicátnické generace českých jazzmanů, Štěpánku Balcarovou. Znát ji můžete jako jednu ze skladatelek skupiny Prague Six, jako vedoucí Concept Art orchestru, jako trumpetistku kapely Inner Spaces, se kterou za poslední album získala v roce 2013 prestižní cenu Anděl za nejlepší jazzové album v kategorii Jazz & Blues.

Čtěte takéRozhovor měsíce: Štěpánka Balcarová v čele Inner Spaces

Jako malá se Štěpánka Balcarová dostala k trubce na ZUŠ přidělením. Zůstala u ní, vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka, Jazzovou akademii v polských Katowicích (pod vedením Piotra Wojtasika).

Rok strávila ve Štýrském Hradci, kde se učila skladbu u amerického jazzmana Eda Partyky. Od něj také převzala česko-slovensko-polský big band Concept Art Orchestra, pro který skládá spolu se svými vrstevníky.

Štepánka Balcarová přinesla do Telefonotéky jednak svou hudbu, jednak hudbu lidí, ke kterým se vztahuje i ke kterým má vztah. Klasickou i jazzovou, pro dechy i jiná nástrojová obsazení.

Štěpánka Balcarová
autor: Petr Gojda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?