Stejně jako sci-fi, ani animovaný film nemá hranice, říká ředitel Anifilmu Pavel Horáček
V Liberci začal další ročník Anifilmu, Mezinárodního festivalu animovaných filmů. Pod Ještěd se tradičně sjela špička světové animace a v kinech zakotvily ty nejlepší snímky tohoto žánru. Na své si přitom přijdou jak děti, tak dospělí. Už dávno totiž neplatí, že animované snímky jsou určené především těm nejmenším.
Hlavní téma letošního ročníku Anifilmu je sci-fi. „Stejně jako sci-fi, ani animovaný film nemá hranice, a proto k sobě patří,“ vysvětluje výběr motta festivalu jeho programový ředitel Pavel Horáček. Jak dodává, ve světě kvete tenhle žánr hlavně v delších formátech a seriálech. „K dosažení požadované atmosféry potřebují tvůrci větší plochy,“ doplňuje. Na Anifilmu bude k vidění čtrnáct celovečerních snímků tohoto žánru, ale vedle toho i řada českých krátkých filmů. „Guruem českého krátkého sci-fi animovaného filmu je Václav Mergl, ale promítneme i klasiku, jako Kybernetickou babičku Jiřího Trnky či snímky Jiřího Brdečky. A samozřejmě i Karla Zemana a Aurela Klimta,“ slibuje.
Důležité je kreslit pořád stejně
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu převzal na zahajovacím večeru festivalu filmař, ilustrátor, grafik, malíř a vzduchoplavec Vratislav Hlavatý. Na otázku, kdy a kde se v něm probudila láska k animovanému filmu, odpovídá: „Už ve škole. Studoval jsem UMPRUM u profesora Adolfa Hoffmeistra, a to bylo báječné. Hoffmeister nás seznamoval nejen s principy filmu, ale i s tím, co se děje v Paříži nebo Londýně,“ je Hlavatý dodnes svému učiteli vděčný.
Když si vás režisér vybere, má, co chtěl.
Vratislav Hlavatý
Když se ohlíží, pochvaluje si spolupráci se všemi těmi velkými postavami nejen českého animovaného filmu. „Víte, když si vás režisér vybere, má, co chtěl. Pak už je na nějaké ovlivňování pozdě,“ usmívá se laureát ceny Anifilmu.
Jak známo, významný výtvarník žije s režisérkou, animátorkou a výtvarnicí Michaelou Pavlátovou. Ve své tvorbě se vzájemně ovlivňují, často pracovali i spolu. V odpovědi na otázku, jestli ve dvojici chystají ještě něco nového, je vloni devadesátiletý Hlavatý zdrženlivý. Michaela Pavlátová pak s úsměvem a pýchou na svého manžela dodává: „Spolu máme krásný společný život. Vráťa za celá ta dlouhá a nesmírně plodná léta udělal tolik krásných ilustrací, filmů, plakátů a letů balónem, že teď už nemusí dělat nic, čemuž se aktivně věnuje.“
Věř, kdo chceš. K ceně každopádně z Vltavy gratulujeme.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.