Stefano Benni: Onehand Jack

28. srpen 2015
03459206.jpeg

Jazzová noir gangsterka s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. O městě plném „mrakodrapů a lůzy, samopalů a saxofonů, šmelinářů a svatých“, kde se občas dějí zázraky.

Poslouchejte na Vltavě 28. srpna 2015 v 09:30. Po odvysílání se inscenace objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 3. září 2015.

Hudebně-dramatická hříčka Onehand Jack italského spisovatele Stefana Benniho je plná magie, ostrých slov, gangsterů, mafiánských intrik a hlavně jazzové muziky. Vypráví příběh jednorukého mladíka, který se jako zázrakem vypracuje na skvělého kontrabasistu. Jack začne hrát v nejlepším jazzovém klubu ve městě, kde potká svou velkou lásku, ale aby pohádka měla opravdu šťastný konec, jeden zázrak asi stačit nebude …

03439439.jpeg

Básník, prozaik, publicista a divadelník Stefano Benni je známý především svými politickými satirami a povídkovou tvorbou, která se vyznačuje velkým smyslem pro imaginaci a specifickým jazykem, pro který se vžil termín „benničtina“. V roce 2003 vydal v nakladatelství Feltrinelli sbírku krátkých divadelních monologů Teatro 2, která obsahuje i monodrama Onehand Jack. Na divadle patří k Benniho nejčastěji uváděným hrám.


Kateřina Bohadlová, překladatelka Onehand Jacka„Benni si libuje v jazykových experimentech, využívá bohatý slovník s řadou neologismů, dialektální výrazy, výpůjčky z cizích jazyků a další stylistické prostředky, kterými útočí na čtenářovu fantazii. Charakteristickým rysem Benniho textů je hudebnost slov i celých vět a důraz na rytmus, který jeho divadelním povídkám i románům dodává zvláštní kouzlo. Sám autor přirovnává své rozmanité texty k dobře sehranému orchestru, pouze dirigent se u každého z nich mění…“

Prvním interpretem Onehand Jacka byl sám Benni ve spolupráci s italským jazzovým violoncellistou Paolem Damianim. Od té doby se jazzová pohádka o fenomenálním jednorukém kontrabasistovi hrála v mnoha divadlech po celém světě.

Rozhlasovou inscenaci nastudoval režisér Aleš Vrzák, pro titulní roli našel ideálního interpreta v herci a zpěvákovi Vojtěchu Dykovi. Natáčení s živou jazzovou kapelou proběhlo v červnu v karlínském studiu A „pod taktovkou“ Jiřího Šlupky Svěráka, který pro inscenaci složil také finální píseň. Na zvukové realizaci spolupracovali Jan Trojan, Jakub Rataj a Karel Fisl. Premiéru vysílá Český rozhlas Vltava v pátek 28. srpna v 9.30.

Účinkuje: Vojtěch Dyk

Autor: Stefano Benni

Překlad: Kateřina Bohadlová

Dramaturgie: Renata Venclová

Hudba: Jiří Šlupka-Svěrák

Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2015.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby