Stefan Zweig: Triumf a tragika Erasma Rotterdamského (1/8)

03806589.jpeg

Beletrizovaný životopis humanisty Erasma Rotterdamského skrytě bojuje proti fanatismu, násilí a nesnášenlivosti v Německu 30. let 20. století. Zweigovu „skrytou autobiografii“ vysíláme k 75. výročí úmrtí rakouského prozaika. On-line k poslechu do středy 1. března 2017.

Na výbuchy zvůle, fanatismu, násilí a nesnášenlivosti v Německu 30. let 20. století zareagoval rakouský prozaik a esejista Stefan Zweig (1881-1942) nepřímo, oklikou přes 16. století, století humanismu a reformace: napsal beletrizovaný životopis humanisty Erasma Rotterdamského (1934). Kniha je stejně jako jeho ostatní románové biografie založena na rozsáhlém pramenném bádání.

03076264.jpeg

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

„Svět mého vlastního jazyka pro mne zanikl a má duchovní vlast, Evropa, sama sebe ničí,“ napsal Stefan Zweig v krátkém prohlášení před tím, než v noci z 22. na 23. února 1942 spolu s manželkou spáchal v brazilském městě Petropolis sebevraždu. „Mé síly jsou vyčerpány a dlouhými léty bezdomoveckého bloudění. Pokládám proto za lepší včas a vstoje ukončit život, jemuž vždy byla duchovní práce nejryzejší radostí a osobní svoboda nejvyšším statkem této Země...“

Bující zlo, proti němuž se Stefan Zweig snažil bojovat mj. i svými „skrytými“ autobiografiemi, dohnalo unaveného spisovatele k zoufalému činu. Již první světová válka v něm vyvolala zoufalství a učinila z něho bytostného humanistu. Události 30. let jeho stav ještě vystupňovaly. Kolem roku 1920 se v evropském písemnictví objevila vlna románových biografií (Ludwigův Goethe je z roku 1920, Zweigův Romain Rolland z r. 1921, Mauroisův Shelley z r. 1923). V polovině 30. let, kdy Zweig po několika dalších „biographies romancées“ (J. Fouché, Marie Antoinetta) píše své „skryté Autobiografie“, tedy Erasma Rotterdamského a Castelliův zápas s Kalvínem, se radikálně mění politická situace. Zweig, který se po první světové válce usadil v Salcburku, kde až do Hitlerova nástupu r. 1933 prožil nejklidnější období ve svém životě, odchází r. 1938 do Londýna a později emigruje do Brazílie. Nástup nacismu bral jako triumf barbarství, „pád do prázdnoty“.


Účinkuje: Jiří Ornest

Autor: Stefan Zweig Překlad: Věry Macháčková-Riegrová Připravila: Drahomíra PolívkováRežie: Jan Fuchs

Natočeno v roce 1994.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura