Stefan Zweig: Šachová novela. Náhodná partie šachu odkryje dramatický příběh

3. září 2023

Na zaoceánském parníku cestuje světový šachista Čentovič. Bohatý cestující si u něj zaplatí partii. Vzhledem k nedostatku šachovnic nakonec nedojde k plánované simultánce, ale velmistr hraje proti skupině soupeřů. Pomalu se schyluje k jejich porážce, když se k nim přidá další hráč a dovede partii k remíze. Čentovič ho vyzve k zápasu, ukáže se ale, že vztah nového hráče, dr. Kleiberta, k šachům je velice dramatický... Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Eduard Cupák, Jiří Hanák, Miroslav Zounar, Jan Přeučil a Jan Bartoš
Připravil: Jan Halas
Dramaturgie: Jan Halas
Překlad: Rudolf Vápeník
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: 1979
Hudební improvizace: Mlhoš Kafka

Po obsazení Rakouska nacisty uvěznilo Dr. Kleiberta gestapo ve vídeňském hotelu Metropol. Měl být zdrojem informací o jeho bývalých klientech. Je uvržen do absolutní izolace a pobyt v samovazbě přežívá díky knize rozborů šachových partií světových šachistů.

Je zajímavé, že Stefan Zweig sám nebyl dobrý šachista. Spisovatel Ernst Feder ve svých vzpomínkách na dobu, kterou sdílel se Zweigem v exilu v Brazílii, napsal: „Jsem slabý hráč, ale jeho znalost hry byla tak špatná, že pro mě bylo těžké nechat ho občas vyhrát.“,

Ke stažení na Radiotéka.cz

Šachovou novelu (Schachnovelle) napsal Zweig v brazilském exilu a je jedním z jeho posledních děl. V září 1942 vyšlo portugalské vydání v Rio de Janeiru v překladu Eliase Davidoviče a Odilona Gallottiho. První vydání v němčině vyšlo posmrtně 7. prosince 1942 v Buenos Aires v nákladu 300 výtisků, dnes počet vydaných výtisků vysoko přesahuje milion. 

autor: Jan Halas
Spustit audio

Související