Stefan Grabinski: Bludný vlak

Povídku haličského autora čte Igor Bareš. On-line k poslechu do pondělí 19. prosince 2016.

Polský spisovatel přízračných próz Stefan Grabiński se narodil roku 1887, vystudoval filologii a polskou literaturu ve Lvově. Od dětství trpěl tuberkulózou, která byla v rodině dědičná. Nemoc pravděpodobně měla za následek jeho ponurý pohled na život.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Po ukončení studií pracoval jako středoškolský učitel v městě Przemyslu, ale zdravotní stav ho donutil odejít do penze. Dožil sám, zapomenut a v naprosté chudobě.

Výběr z Grabinského tvorby vyšel v Německu v prestižní hororové edici Knihovna domu Usherů roku 1953 a ve Spojených státech mu po vydání rozsáhlé sbírky Temná oblast (1993) dali okamžitě přídomky „polský Poe“ a „polský Lovecraft“. Tři z jeho příběhů se dočkaly i filmového zpracování.

Literárně Grabińského tvorba čerpá z tradice modernistické psychologické prózy. Autor byl fascinovaný fenomény psychopatologie, parapsychologií i dobovým zájmem o okultní vědy, ale především vycházel z tradice hororu a fantastiky 19. a začátku 20. století. Byl také vášnivým ctitelem prvních expresionistických filmů a detailním znalcem železnice.


Čte: Igor Bareš

Autor: Stefan Grabinski Překlad: Libor Martinek Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Markéta Jahodová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura