Šťastné a hrůzostrašné i ještě hrůzostrašnější. Pavel Pecháček sbírá pro své antologie ty nejlepší vánoční kostlivce ve skříni

6. prosinec 2022

Stará panská sídla plná tmavých koutů, měsíční světlo odrážející se na zasněžených planinách a vítr bezútěšně dující za okny. Tak vypadají vánoční svátky v anglosaských strašidelných povídkách. Jejich už druhou antologii s názvem Šťastné a hrůzostrašnější sestavil a přeložil Pavel Pecháček.

Kdo se bojí, nesmí pod stromeček

Čtěte také

Zatímco během adventního času sedíte u praskajícího krbu nebo nad šálkem horkého čaje, možná zatoužíte i po troše neškodného mrazení v zádech. Měli ho rádi i Viktoriáni, kteří založili žánr klasické vánoční strašidelné povídky. Již druhý tematický soubor s uvedeným zaměřením dal dohromady Pavel Pecháček, který vybrané texty také přeložil.

Je druhá kniha opravdu ještě hrůzostrašnější, jaká kritéria musely zařazené povídky splňovat a jak se takové příběhy vyhledávají?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová