Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Pomník osobního oslnění. Jan Gossaert, zv. Mabuse: Sv. Lukáš kreslí Pannu Marii, kolem 1513

Na desce Sv. Lukáš kreslí Pannu Marii představil syntézu italské renesance a moderního vyjadřování severní gotiky. To nepochybně souviselo s jeho radostí z rozmanitostí a rozporů. Precizně rozvržená kompozice obrazu prokázala Gossaertův um pro kresbu, kterou považoval za duši uměleckého díla. Nadto Pannu Marii záměrně zpodobnil tím způsobem, jak ji vnímal osvědčený kreslíř sv. Lukáš, což lze považovat za další důkaz malířovy virtuozity, která v jeho časech neměla obdoby.

Jan Gossaert dokonale žongloval s barvami a tvary, vyjadřoval se v symbolech, v narážkách na starověk reflektoval pohanský a židovský svět a byly mu blízké i formy tehdejší křesťanské současnosti. Coby jeden z prvních umělců signoval téměř všechna svá díla, čímž zdůraznil jejich jedinečnost.

Jan Gossaert, zv. Mabuse: Sv. Lukáš kreslí Pannu Marii, kolem 1513
autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.