Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Kdyby obraz mohl mluvit. Francisco José Goya y Lucientes: Podobizna Dona Miguela de Lardizábal y Uribe, 1815

V desáté, závěrečné části 2. série cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, autor a kurátor expozice Staří mistři Národní galerie v Praze, vypráví o obrazu španělského malíře. Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

Podobizna Dona Miguela de Lardizábal y Uribe, nejmladší malba ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha, uzavírá rozhlasový cyklus „Staří mistři ve Schwarzenberském paláci“. Dílo od geniálního předchůdce všech směrů moderního umění Francisca Josého Goyi y Lucientes po formální i obsahové stránce pomyslně opustilo barokní svět reprezentativního pojetí portrétu…

Není proto divu, že Vincenc Kramář, velký sběratel Picassa, bezpochyby nejvýznamnější ředitel Národní galerie v Praze ve 20. století, považoval akvizici tohoto díla v roce 1938 za jeden ze svých největších úspěchů při rozšiřování sbírek.

rancisco José Goya y Lucientes: Podobizna Dona Miguela de Lardizábal y Uribe, 1815

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.