Staří mistři jsou velice přítomní. Národní galerie otevřela stálou expozici a vydala publikaci s nejlepšími díly starých mistrů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z výstavy Staří mistři ve Schwarzenberském paláci

Stovku nejlepších renesančních a barokních děl ze sbírky Národní galerie Praha představuje publikace vydaná u příležitosti otevření nové stálé expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci.

Stejnojmennou publikací, které dalo grafickou podobu Studio Najbrt, chtějí kurátoři ještě více akcentovat vybraná díla v historickém a stylovém kontextu a poukázat na mezinárodní charakter českého umění.

„Vybrali jsme mistrovská díla, která opravdu reprezentují bohatství Sbírky starého umění. V publikaci jsou skoro všechny sochy a obrazy, které jsou součástí nové stálé expozice,“ říká ředitel Sbírky starého umění Národní galerie Praha a editor nové publikace Marius Winzeler.

Publikace funguje jako samostatné dílo, ale také se dá považovat za katalog k nové expozici. „Funguje i jako průvodce, protože jsou v ní rozšířené popisky, které trochu více vysvětlují ikonografické detaily, obsah obrazů a soch, kulturně-historický kontext a podobně,“ říká Marius Winzeler.

Dialog českého a evropského umění

Trojjazyčná publikace je řazená chronologicky, takže nereflektuje doslova koncepci expozice ve Schwarzenberském paláci. Na výběr jsou dvě verze titulní strany, což naznačuje klíčový dialog, který je stěžejní pro novou expozici – dialog českého a evropského umění. Ale také genderovou otázku současnosti.

„Naše výstava z genderového hlediska není příliš inovativní, všichni sběratelé v minulosti byli muži a to je vidět i tematicky. Proto jsme cíleně hledali i ženská témata a pro titulní stránku jsme vybrali dva portréty – Eleonory z Toleda od Agnola Bronzina a pak slavný portrét horního úředníka, neznámého muže z Kutné Hory, od Petra Brandla,“ vysvětluje Marius Winzeler a dodává: „Chtěli akcentovat, že staří mistři jsou možná staří, ale jsou velice přítomní.“

Z výstavy Staří mistři ve Schwarzenberském paláci

O tom, jak se nová stálá expozice Národní galerie Praha povedla, mluvil v Mozaice historik umění a redaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek.