Stará tvář krajiny. Pásmo ze vzpomínek, básní a dopisů malíře a hudebního skladatele Karla Valtera

13. listopad 2023

Uvádíme u příležitosti konání festivalu Den poezie, jehož tématem jsou letos básně v obraze. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Miloš Hlavica a Hana Kofránková
Připravila: Marie Valtrová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2013
Hudbu Gustava Mahlera a Leoše Janáčka vybral Josef Plechatý.

Jihočeský malíř Karel Valter (1909–2006) patřil k výrazným solitérům českého výtvarného umění 20. století. Krajinář, pro něhož byl náčrtník „místem úvah, paměti, připomínek“ a „konečně i známkou toho, co zažil“. Cesty, jimiž dlouhá léta znovu a znovu procházel, jsou spojena s místy, jakými jsou Vitorazsko, Kaplicko, Vratkov, Táborsko, Nadějkov nebo Pohnání. „Chodil pěšky, jezdil na mopedu, autobusem, vlakem. Byl pořád v pohybu“.

Karel Valter patří k představitelům české avantgardy, která působila od konce dvacátých let minulého století. Ve třicátých letech se stal členem českobudějovické avantgardní umělecké skupiny Linie, která se řídila programem Levé fronty. Za války byl vězněn v koncentračním táboře Buchenwald a hrůzné zážitky zachytil nejen na bravurních kresbách, ale i v několika básních a prozaických textech.

Před časem vyšla knížka Z náčrtníku vzpomínek, ve které Karel Valter vypráví o svém dětství a mládí prožitém v Českých Budějovicích. Spolu s publikací Dopisy přátelům se stala základem rozhlasového Souzvuku s názvem Stará tvář krajiny.

autor: Marie Valtrová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.