Stará tvář krajiny. Pásmo ze vzpomínek, básní a dopisů malíře a hudebního skladatele Karla Valtera
Uvádíme u příležitosti konání festivalu Den poezie, jehož tématem jsou letos básně v obraze. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jihočeský malíř Karel Valter (1909–2006) patřil k výrazným solitérům českého výtvarného umění 20. století. Krajinář, pro něhož byl náčrtník „místem úvah, paměti, připomínek“ a „konečně i známkou toho, co zažil“. Cesty, jimiž dlouhá léta znovu a znovu procházel, jsou spojena s místy, jakými jsou Vitorazsko, Kaplicko, Vratkov, Táborsko, Nadějkov nebo Pohnání. „Chodil pěšky, jezdil na mopedu, autobusem, vlakem. Byl pořád v pohybu“.
Karel Valter patří k představitelům české avantgardy, která působila od konce dvacátých let minulého století. Ve třicátých letech se stal členem českobudějovické avantgardní umělecké skupiny Linie, která se řídila programem Levé fronty. Za války byl vězněn v koncentračním táboře Buchenwald a hrůzné zážitky zachytil nejen na bravurních kresbách, ale i v několika básních a prozaických textech.
Před časem vyšla knížka Z náčrtníku vzpomínek, ve které Karel Valter vypráví o svém dětství a mládí prožitém v Českých Budějovicích. Spolu s publikací Dopisy přátelům se stala základem rozhlasového Souzvuku s názvem Stará tvář krajiny.
Související
-
Karel Valter: Z náčrtníku vzpomínek
Vzpomínky na dětství a mládí známého českého malíře, kreslíře a grafika.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.