Stanisław Ignacy Witkiewicz: O gymnastice. Svérázná úvaha významného představitele polské avantgardy

28. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stanislaw Ignacy Witkiewicz (autoportrét s lampou, 1913)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jan Vlasák čte úvahu o sportu a sportování z knihy Narkotika významného představitele polské avantgardy. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jan Vlasák
Připravil: Petr Gojda
Překlad: Ondřej Krochmalný
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 28. 8. 2021

Stanislaw Ignacy Witkiewicz (1885–1939) byl polský malíř, fotograf, prozaik a jedna z nejvýraznějších postav evropské meziválečné avantgardy. Je autorem divadelních her, metafyzických románů a přišel také s osobitou teorií Čisté formy. Den po vstupu sovětských vojsk do Polska spáchal sebevraždu.

Úvaha o gymnastice, věnovaná každodennímu sportu jako prospěšné aktivitě (ovšem kritizující sport v jeho společensky přebujelé podobě turnajů a hnaním se za výkony), pochází z knihy Narkotika (1932). Narkotika jsou autorovým dialogem s vlastními slabostmi i vypořádáním se s dobovými odpůrci jeho extravagantního životního stylu. Witkiewicz v knize popisuje stavy vědomí pod vlivem různých drog od nikotinu až po peyotl.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...