Stálice Joe Lovano na Saxofonových dnech v Praze

21. březen 2017
03825291.jpeg

Pražský klub Jazz Dock po minifestivalech „Kytarové dny“ a „Klavírní dny“ přichází se „Saxofonovými dny“. A v jejich rámci se představí jedna z největších stálic jazzového tenor saxofonu posledních pěti dekád: rodák z amerického Clevelandu, flétnista, klarinetista, občasný bubeník a skladatel Joe Lovano.

Držitel mnoha hudebních ocenění se věnuje všem možným rozměrům jazzové tvorby včetně velkokapelového formátu. V něm reflektuje především jazzovou tradici, nevyhýbá se mainstreamu, swingu ani bebopu a kromě svých vlastních kompozic zpracovává témata největších jazzových legend.

Toto pojetí ilustrují i skladby z Lovanova nonetového alba 52nd Street Themes – Obrazy z 52. ulice (mluvíme samozřejmě o newyorském Manhattanu a části města, kde v 50. a 60. letech minulého století vládl bebop). Tedy jmenovitě Sippin‘ at Bells Milese Davise, Abstraction on 52nd Street Joe Lovana a titulní 52nd Street Theme Thelonia Monka.

Joe Lovano pracuje s velkými tělesy i s malými comby, přičemž v menších seskupeních je progresivnější a hledačsky více experimentuje. A jelikož v Praze bude vystupovat s kvartetem, připomeňme si jeho intenzivní spolupráci s bubeníkem Paulem Motionem a kytaristou Billem Frisellem. A to albem Motion In Tokyo, vydaného labelem Winter & Winterroku 1991.

Lovano se pouští do hledání nových jazzových forem ve skladbách From Time to Time - Času od času, It Is – To jest a Katheline Gray, přičemž autory závěrečné skladby jsou Ornette Colemana Pat Metheny.

Saxofonista Joe Lovano přivede své kvarteto na pódium pražského Jazz Docku v rámci festivalu Saxophone Days již 22. března. Pianista Lawrence Fields, kontrabasista Peter Slavov a bubeník Ottis Brown tvoří klasické jazzové kvarteto, jehož vystoupení se jistě zařadí mezi vrcholy jarní jazzové sezóny v metropoli.

Autor:Martin Starý