Sport a hry pradávných Indiánů. Vyprávění etnografa, cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla (†89)

13. květen 2020

V pondělí 11. května zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let slavný spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Jako vzpomínku na něj uvádíme pořad, ve kterém poutavě vypráví o sportu a hrách pradávných Indiánů.

Když v roce 1968 skončily letní olympijské hry v Mexico City, napsal etnograf a spisovatel Miloslav Stingl útlou knížku nazvanou Indiánský běžec. Ta přinesla čtenářům setkání s nepříliš často probíraným tématem indiánského sportu předkolumbovské Ameriky.

Jakou roli v tehdejší kultuře hrál sport, tělovýchova a vůbec kult tělesnosti? O některých aspektech sportovního světa dávných Indiánů vyprávěl Miloslav Stingl ve vltavském pořadu Víkendová příloha. Několik kapitol z knihy Indiánský běžec čte Lukáš Hlavica.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.