Sport a hry pradávných Indiánů. Vyprávění etnografa, cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla (†89)
V pondělí 11. května zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let slavný spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Jako vzpomínku na něj uvádíme pořad, ve kterém poutavě vypráví o sportu a hrách pradávných Indiánů.
Když v roce 1968 skončily letní olympijské hry v Mexico City, napsal etnograf a spisovatel Miloslav Stingl útlou knížku nazvanou Indiánský běžec. Ta přinesla čtenářům setkání s nepříliš často probíraným tématem indiánského sportu předkolumbovské Ameriky.
Jakou roli v tehdejší kultuře hrál sport, tělovýchova a vůbec kult tělesnosti? O některých aspektech sportovního světa dávných Indiánů vyprávěl Miloslav Stingl ve vltavském pořadu Víkendová příloha. Několik kapitol z knihy Indiánský běžec čte Lukáš Hlavica.
Související
-
Zemřel etnograf Miloslav Stingl. Procestoval 150 zemí, byl čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapů
Ze svých cest vytěžil materiál pro mnoho cestopisných televizních dokumentů a více než 40 knih. Ty představují celkový souhrnný náklad přes 17 milionů svazků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.