Spiritualitě se nechci vysmívat, naopak ji chci rehabilitovat, říká autorka románu Svatava Jolanta Trojak

15. listopad 2023

Trojice pražských okultistů objeví jógu a doufá, že jim exotický tělocvik pomůže spojit se s nadskutečnem. Obyčejná dívka z Nové Paky o žádné probuzení nadpřirozených schopností nestojí, ale přesto se jí děje. To je zhruba děj románu Svatava Jolanty Trojak, který můžete poslouchat v nové vltavské Četbě s hvězdičkou. V roli Svatavy se představí Tereza Hofová.

Tereza Hofová

„Četba s hvězdičkou se vysílá po 23. hodině a já chodím spát ve 22 hodin. Teď jsem slyšela u snídaně první díl a musím říct, že Tereza se úžasně vtělila do postavy. Ta próza má velký nárok na rytmus a myslím si, že to pochopila a podala velmi dobře,“ říká autorka románu Svatava Jolanta Trojak. 

Režisér Jakub Doubrava si Terezu Hofovou do hlavní role nevybral náhodou „My jsme se s Terezou bavili o takovýchto tématech, protože jsou jí vlastní. Je dlouholetá cvičitelka jógy, dokonce teď snad už i trochu učitelka. Všechny ty věci se tedy propojily a mám pocit, že se to i v tom hlase, i v dikci, jak to Tereza pojala, zračí,“ komentuje režisér Jakub Doubrava.

Chtěla jsem ukázat, že spiritualita je niterná cesta bez velkých vnějších gest. Je to práce na sobě a je to o autentičnosti.
Jolanta Trojak

Čtěte také

Jolanta Trojak vycházela při psaní nejen ze znalosti české výtvarné scény 20. století, ze své diplomové práce, ale také z vlastních zkušeností s jógou. Jak sama říká, psaní beletrie jí oproti literatuře faktu dává větší svobodu a možnost kreativity. „Vycházela jsem ze skutečných archetypů postav, které mě upoutaly při studiu a přípravě diplomové práce. Vzala jsem si čtyři prototypy lidí, kteří se snaží o nějakou transcendenci, o přesah v osobním životě a rozvíjela jsem to v té volné beletristické lince,“ říká autorka.

Spustit audio

Související