Špína o DIY tetování a knize Poke Poke Poke: Tam, kde se za kérku platí v naturáliích

26. červen 2017

V pokoji drnčí tetovací strojek a kousek vedle v kuchyni si spolubydlící vaří oběd. Za tatéry tvořícími mimo studia chodí nejen kámoši, ale i ti, co se o jejich tvorbě dozvěděli spíš díky šeptandě než z okázalých portfolií. Právě takovým umělcům je věnována nová publikace Poke Poke Poke, která přináší fotky i rozhovory se čtrnácti outsalonovými tatéry a tatérkami. Špína proto vyzpovídala spoluautora knížky – malíře, zpěváka punkové kapely Vole a v neposlední řadě tatéra Tomáše Mituru.

Nápad na knihu vznikl jako směnný obchod, byla to taková platba za chystané tetování grafického designéra Štěpána Marka. A vzhledem k tomu, že tatéři operující mimo salony bývají dost často „vypláceni“ v protislužbách, dalších kérkách nebo naturáliích, nebylo na tom nic divného. Původní nápad Tomášova osobního portfolia se nakonec přetvořil ve snahu zmapovat určité projevy a zajímavé lidi, co tetují kámoše po ložnicích a obývácích. Prostřednictvím rozhovorů v knize Poke Poke Poke se tak seznámíte s různými technikami i přístupy k tetování. Tomáš, který se kromě tetování věnuje malbě, se ve Špíně zamyslel i nad představou, že by se tetování mohlo vyučovat na uměleckých vysokých školách. Co mu na to řekl Milan Knížák, u něhož Tomáš chvíli studoval na pražské Akademii výtvarných umění, se dozvíte v rozhovoru.

Tomáš v tetování i malbě čerpá z mnoha zdrojů, kromě středověku a kriminálních kérek byl jednou z nejsilnějších inspirací jeho stipendijní pobyt na Tchaj-wanu, kde se krom basketu či nákupu křiváků věnoval i bohatému archivu tamější knihovny. Tak se do jeho tvorby dostala spousta asijských motivů a následně se vepsala i pod kůži lidí z domácí nejenom hardcore-punkové scény – výsledek je vidět právě v Poke Poke Poke. V aktuální Špíně ale nebyla řeč jenom o tetování, poslouchali jsme doomové kapely a taky si pustili ochutnávky z připravovaných nahrávek kapely Vole, kde Tomáš zpívá. O tom, jak vzniká první (anebo snad i druhá?) deska, se nedozvíte nikde jinde než ve Špíně!

autoři: Petr Wagner , Miloš Hroch , Judita Císařová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.