Spektroskopie pro výzkum vesmíru

8. leden 2013

Co je spektroskopie a jak může pomoci získat podrobnější informace o vzniku a vývoji vesmíru?

Tak jako je každý člověk jedinečný a zanechává po sobě jedinečnou stopu – svou DNA nebo otisk prstů, stejně jedinečnými a charakteristickými znaky se prozradí každá chemická látka, každá molekula a atom. Vyzařují nebo pohlcují totiž záření určitých specifických vlnových délek, respektive frekvencí. Spektrum tohoto záření je pro každou látku typické.

Když se na ně podívají odborníci v oboru zvaném spektroskopie, mohou určit, jaké atomy nebo molekuly jsou v daném prostředí zastoupeny. Mohou tak nejen podrobně sledovat různé chemické procesy, ale také zjišťovat znečištění zemské atmosféry nebo složení atmosfér hvězd či látky v mezihvězdném prostoru. Právě této naposledy jmenované oblasti se věnuje profesor Eric Herbst z University of Virginia v USA. Při jeho nedávné pracovní návštěvě České republiky ho Jana Olivová požádala o podrobnosti.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.