Španělská hudba se rozezněla ve Frýdku-Místku. Poslechněte si Koncert klasika se souborem La Grande Chapelle
Hostem letošního Svatováclavského hudebního festivalu byl španělský soubor staré hudby La Grande Chapelle, který představil svůj program s názvem Hudba pro královskou kapli. Koncert se uskutečnil 13. 9. 2021 v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a v jeho průběhu zazněly skladby slavných španělských autorů z období 17. století. Některé z nich mohli přítomní dokonce vyslechnout jako první po stovkách let v jejich novodobé premiéře.
Svatováclavský hudební festival je největším mezinárodním festivalem duchovní a staré hudby v České republice. Od roku 2004 pravidelně rozeznívá během měsíce září chrámy po celém Moravskoslezském kraji. Jeho dramaturgie se opírá o tři stěžejní pilíře, jimiž jsou monumentální vokálně-instrumentální koncerty, komorní a sólové projekty a programy zaměřené na tzv. autentickou interpretaci staré hudby, kam tedy spadá i tento koncert souboru La Grande Chapelle.
Soubor La Grande Chapelle je známý především díky svým prvotřídním nahrávkám, na kterých se snaží oživovat již zapomenuté španělské renesanční a barokní skladatele. Na programu tohoto koncertu zazněla díla převážně Juana Hidalga, Sebastiána Duróna, Cristóbala Galána, ale i těch více zapomenutých autorů, jimiž jsou například Carlos Patiño, Thómas de Torrejón y Velasco nebo Lucas Ruiz de Ribayaz. Jejich jímavými melodiemi se můžete nechat unášet 29. 10. 2021 na stanici Vltava.
Související
-
Jednou z obětí střelby na FF UK byla muzikoložka Lenka Hlávková. Připomínáme si ji pořadem Vizitka
Zájmem Lenky Hlávkové byl vztah hudby a společnosti před rokem 1600. Paní Hlávková byla 21. 12. 2023 jednou z obětí střelce na FF UK.
-
Francouzská genialita. Závěrečný koncert Svatováclavského hudebního festivalu
V Den české státnosti se Český rozhlas Vltava připojil k festivalu, který se letos už po osmnácté věnoval duchovní a staré hudbě.
-
Jak přestály soubory staré hudby nouzový stav?
Koronou jsme paradoxně i získali, říká v rozhovoru vedoucí brněnského souboru Czech Ensemble Baroque.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.