So long, Marianne. Dokument o životní lásce Leonarda Cohena

„Marianne, už nastal čas, kdy jsme tak staří, že se naše těla pomalu rozpadají, a myslím, že tě brzy budu následovat. Věz, že jsem tak blízko za tebou, že kdybys natáhla ruku, dotkneš se mé.“ Takto se v červenci letošního roku Leonard Cohen v dopise Marianne Ihlenové rozloučil s ženou, kterou poprvé spatřil počátkem šedesátých let na řeckém ostrově Hydra. Když jí dopis předčítali, tak se prý usmívala. Zemřela ve věku 81 let 28. července 2016 v Oslu. Leonard Cohen ji následoval 7. listopadu.

Potkal ji na samém začátku písničkářské kariéry a stala se inspirací hned pro několik jeho skladeb, z nichž nejznámější je So long Marianne. Dokument norské dokumentaristky Kari Hesthamar So long, Marianne (Na shledanou, Marianne) z roku 2005 zachycuje vyprávění Marianne Ihlenové o jejím vztahu s kanadským zpěvákem. „Viděla jsem její fotku na zadním obalu desky Songs from a Room. Marianne, oděná celá v bílém, sedí v pokoji v Řecku u psacího stroje patřícímu Leonardu Cohenovi. Vypadala neuvěřitelně mladě a nevinně. Cohen řekl, že to byla nejkrásnější žena, kterou kdy potkal,” říká ve svém dokumentu autorka Kari Hesthamar.

03771109.jpeg

Čtěte také: 5 slavných písní Leonarda Cohena o lásce. Svou múzu Marianne přežil o necelý půlrok

Kromě silného milostného příběhu zpěváka a jeho múzy v sobě vyprávění Marianne skrývá i obecnější témata o hledání štěstí, prožití plného života i schopnosti jít dál. Celé ho doprovází hudba Leonarda Cohena. Reprízu norského dokumentu uvádíme jako vzpomínku na Marianne Ihlenovou a Leonarda Cohena v pořadu Radiodokument. Hlas Marianne Ihlenové v české verzi interpretuje Taťjana Medvecká.

Kari Hesthamar chtěla být původně sociální pracovnicí, od roku 1998 působí v oddělení dokumentu Norského rozhlasu. Ve svých dokumentech zůstává v pozadí: S empatii naslouchá vyprávění, které jen místy přeruší shrnujícím komentářem, majícím formu takřka vnitřního monologu.

Spustit audio
autoři: Eva Nachmilnerová , Kari Hesthamar