Sní? - Zajímavě žijí!

22. březen 2003

Počet dokumentárních snímků režisérky Olgy Sommerové se už brzy vyšplhá k číslu osmdesát - v průběhu ledna uvedla Česká televize v cyklu Ztracená duše národa tři nové. Knihy napsala zatím jen dvě, vzbudily však nejméně tak velký ohlas jako dokumenty, neboť jsou odbdobně "ze života".

Oba svazky rozhovorů se ženami různých osudů také vlastně vyšly z filmu - z dokumentu O čem sní ženy, který autorka natočila před čtyřmi lety a který se prostřednictvím individuálních osudů zamýšlel nad postavením žen v současné (české) společnosti. Zatímco první knížka byla redigovaným zápisem výpovědí žen z filmu, pro druhou, O čem sní ženy 2, šla autorka "do terénu" už cíleně s reportážním diktafonem. Rozhovory opět vedla většinou s přítelkyněmi, které léta zná a jejichž vyprávění může usměrňovat podle svých záměrů.

A jaké že jsou? Ovšemže opět zdravě feministické, i skrze nově oslovené hrdinky pojednává v podstatě stále stejné téma: o tom, jak nedůstojné postavení mají ženy v současné moderní společnosti, jak se nedokážou osvobodit z tradičního mužského područí a dají si líbit mnohé, co by neměly. Kouzlo téhle knížky je však mimo jiné v tom, že autorka výpovědi sice usměrňuje, ale nemanipuluje. Poctivost dokumentaristiky jí nedovoluje tendenčně zabarvovat jednotlivé výpovědi (leda někdy "návodnými" otázkami, ale i to činí korektně). Některé ženy si přitom na svůj úděl nestěžují, spíš naopak - jakoby jim v něm bylo docela dobře, i když to či ono by snad "neměly". Občas se tedy tak trochu vymknou vznešeným cílům o osvobození, případně podstatu svých problémů vidí jinde než v partnerovi či v nepříznivém klimatu "mužského" světa.

Obálka knihy Olgy Sommerové

To, co čtenáře zaujme, však nejspíš nakonec nebudou sny žen o vymanění z pout závislosti, ale konkrétní příběhy - problematické či bezpečně pohodové rodinné zázemí, počátky a konce velkých lásek, klopotné nebo šťastné partnerské vztahy, prohry i drobná vítězství, trápení s dětmi i touha po uplatnění v profesi, hledání místa na slunci (ne vždy v zápase s mužskou sebestředností či bezohledností, často spíš se sebou). Knížka znovu stvrzuje starou pravdu, že nejsilnější, nejzajímavější příběhy píše život a ani se pro ně nemusí moc daleko. Pravda, jde to snadno - pokud je někdo tak vnímavý a umí najít i vyjádřit "svého" hrdinu s tak citlivým pochopením jako Olga Sommerová.

autor: ap
Spustit audio