Smíchovská Ženitba

22. listopad 2003

První premiérou smíchovského Švandova divadla v nové sezoně byla Gogolova Ženitba. V režii hostujícího Janusze Klimszi interpretovaná jako fraška s výrazně karikovanými postavami...

Zpočátku, kdy vládní rada Podkolatov unaven nekonečným zvažováním sňatku usíná jako asketický jogín vzepjat mezi dvěma židlemi, se zdá, že přeexponování charakterů a situací rozkmitá nejen bránice, ale také představivost diváků. Postupně se však spolu s propady v tempu a rytmu inscenace vyjevuje, že expresivní a k parabolické zkratce orientované herectví lehce svádí k šaržím. A jeho nástrah se nedokáží všichni vystříhat tak dobře jako Kamil Halbich, který díky smyslu pro nuance vytvořil ze svého váhavého vládního rady mnohoznačnou a až kafkovsky křehkou figuru. Naštěstí ale není sám, kdo dokázal zvláčnit ostré kontury "typického" jemným gogolovským smyslem po "zvláštní" a aktuální. Živě a "tržně" kupříkladu vyznívá dohazovačka Apoleny Veldové. Přitažlivost virtuálních světů v marasmu reality demonstruje klackovitá služka Duňaša Kláry Pollertové-Trojanové. A což teprve další nápadníci nevěsty Agáty. Takový námořní poručík Žvanilkin Tomáše Pavelky by se svým průrazným myšlením jistě obstál i v některé ze dvou komor našeho parlamentu.

Kamil Halbich v inscenaci Gogolovy Ženitby
autor: Vítězslava Šrámková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?