Slyším Tvůj hlas, ale nevidím Tě. Dokument o Jadu Kolija, mizejících písní Indie

27. červen 2019

Etnomuzikoložka Martha Stellmacherová provází dokumentem o Jadu Kolija, ústně tradovaných epických zpěvech kmene Debbarma v Tripuře, malém státu v severovýchodním cípu Indie.

Jinde v Indii se o severovýchodní oblasti ví jen málo, snad jen to, že je etnicky různorodá a nebezpečná. Jezdí sem jen málo turistů, do Tripury samotné snad ještě méně. Vede sem jen jedna silnice a ještě nedávno tady život ztěžovala občanská válka mezi bengálskou většinou a menšinami původních obyvatel.

Z 3,7 milionů obyvatel Tripury jsou dvě třetiny hinduističtí Bengálci z Bangladéše, kteří se sem přistěhovali v posledních 65 letech následkem pronásledování Hindů po vyhlášení nezávislosti. Jedna třetina obyvatel Tripury jsou tzv. tribals, příslušníci 19 různých kmenů, které mají většinou každý svoji vlastní řeč. Na ploše menší než je Středočeský kraj se tak setkáváme s obrovskou kulturní a jazykovou rozmanitostí.

Tripura se od ostatních států severovýchodní Indie liší tím, že nikde jinde místní lidé neztratili tolik. Ztratili svou kulturu, vládu nad svou zemí, autoritu, tradice, hospodářství, jazyk a všechno s tím spojené. Lidé žijí s kolektivním pocitem ztráty.
Joseph Pulinthanath

Jako ředitel kulturního centra Sampari Hukumu Bodol se věnuje kultuře původních obyvatel malého indického státu Tripury, který je ze tří stran obklopen Bangladéší. Debbarma je největší kmen v Tripuře.

Tripura, severovýchodní Indie

Má asi půl milionu lidí a ti všichni se příjmením jmenují "Debbarma". Mluví a zpívají tibetobarmským jazykem Kokborok. Jejich zpěvy Jadu Kolija mluví o práci, o lásce, o smrti. Jsou víc než pouhou písničkou, dříve byly součástí života a způsobem komunikace. Dnes je ale už málokdo umí zpívat.

Dokumentem provází etnomuzikoložka Martha Stellmacherová, která žila půl roku s tribals v Tripuře a která posluchače seznamuje s kulturou, jazykem a hudbou kmene Debbarma. Příslušníci kmene, hudebníci, lidé z kulturního života a neoficiální královna vypráví o Jadu Kolija, o "tradiční" a "moderní" hudbě a o životě menšiny ve vlastní zemi.

autor: Martha Stellmacherová
Spustit audio