Slovník 1300 zahraničních filmových herců

19. květen 2003

Filmové encyklopedie jsou na našem trhu stále vzácnou výjimkou. Před čtvrtstoletím vyšly dvoje režisérské profily, později následovali čeští herci. Ale teprve nyní se ke čtenářům dostává vskutku reprezentativní dvousvazkový Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století. Miloš Fikejz v něm shrnuje údaje o více než 1300 hercích a podstatně tak rozšířil svou sedm let starou příručku Filmoví herci současnosti.

Bez nadsázky lze tvrdit, že v něm naleznete téměř každou osobnost, jakou lze v současném filmu zhlédnout. Pochvalu zaslouží, že se autor neomezil na nejvděčnější západní (a zvláště pak americké) teritorium, že připomíná významné postavy hereckého světa polského, ruského, ba i bulharského, že se obrací k různým exotickým kinematografiím, třeba k čínské. Samozřejmě i tato jinak vyčerpávající práce má své meze, určitě v ní nenaleznete hrdinky nekonečných jihoamerických novel…

V encyklopedii bohužel nenajdete Audrey Hepburnovou

Fikejz jednotlivá hesla staví obdobně. Kromě podobenky přináší základní životopisná data, pak následuje analýza herecké dráhy s přiblížením závažných rolí a filmů. Njdůležitější součástí jsou ovšem filmografické údaje: autor shrnuje jednotlivé tituly, opatřuje je letopočtem a jménem režiséra, ale především rozlišuje, zda byly či nebyly u nás uvedeny - a dokonce podchycuje i různé české názvy téhož filmu, pokud se lišily při uvedení daného díla v kinech, na videu a v televizi. A konečně připojuje domácí bibliografii: snadno tak zjistíme, kde se o dotyčném herci můžeme dočíst více a podrobněji.

Můžeme mít samozřejmě výhrady k výběru osob, ale to již předvídal autor sám, když v předmluvě píše: "Samozřejmě jsem si byl vědom toho, že sestavování hesláře vždycky narazí na námitky kritiky." Přesto si neodpustím vytknout, že byla pominuta třeba americká herečka Audrey Hepburnová (když už byla zařazena její jmenovkyně Katharine, jejíž tvorba sahá do let daleko vzdálenějších), začleněni mohli být francouzští herci Bernard Fresson či Michel Duchaussoy.

Na sovětského herce a režiséra Olega Tabakova Miloš Fikejz nezapomněl

Jinou - a vážnější - záležitostí je hodnověrnost filmografických údajů. Běžný uživatel (ale i odborník) je může stěží ověřovat. Přesto se alespoň namátkově o verifikaci pokusím. Zatímco americké provenienci lze přiznat úplnost, u evropských herců dohledáme prázdná místa. Není zkompletována zejména televizní tvorba. Ale hlavně chybí spolehlivé údaje, co vše bylo uvedeno v českých televizích - až do 80. let totiž spolehlivé seznamy neexistují (podle vlastních slov začal autor na svém fundamentálním díle pracovat až od května 1990).

Týká se to hlavně herců ze zemí bývalého komunistického bloku - najmě Smoktunovského, Jankovského, Tabakova, Zapasiewicze, Manevové aj. Ale chybičky se vloudily i na Západ. Takže aspoň nyní doplňuji, že z pěti cestopisných seriálů Michaela Palina, kdysi člena Monty Pythonů, jsme mohli za několik posledních let spatřit v televizi celkem čtyři: jsou to Cesta kolem světa z 80 dní, Od pólu k pólu, Kolem Pacifiku s Michaelem Palinem a Hemingwayova dobrodružství s Michaelem Palinem.

Žádná výhrada, v konfrontaci s ohromujícím rozměrem i podrobností této encyklopedie ostatně zcela nicotná, nemůže zpochybnit, že Miloš Fikejz sestavil obdivuhodnou příručku nutnou každému, kdo chce zjistit téměř o kterémkoli zahraničním herci dneška víc než jen pouhé drby.

autor: Jan Jaroš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?