Slovenské Nedělní jazzové lelkování

03559328.jpeg

Mezi bývalými československými, ale dnes už slovenskými jazzmany, mají jejich čeští kolegové spoustu dobrých přátel, které stojí za to vidět a slyšet. Podvečer poslední lednové neděle proto bude vyhrazen muzikantům a zpěvákům z levého břehu řeky Moravy.

Bastrombonista Michal Motýľ není pouze členem Slovenské filharmonie, ale také leaderem svého Tentetu, členem různých jazzových kapel nebo Bratislavského trombonového kvarteta. Skupina Bratislava Trombone Quartet se věnuje renesanční a barokní hudbě, ale také současné tvorbě a jazzu. Vltavským posluchačům zahraje swingovou část suity Super ‘Bones Jazz Suite No. 2, vlastní úpravu evergreenu Georgia On My Mind a nástrojový patriotismus projeví ve skladbě Gospel Time, jejímž autorem je profesor na univerzitě v Iowě Jeffrey Agrell.

Po trombonovém úvodu se představí pianistka, saxofonistka, zpěvačka a písničkářka známá ze soutěže Hlas ČeskoSlovenska. Zuzana Mikulcová, jež je jako doma jak na slovenských, tak na českých pódiích, nabídne dvě vlastní písně: Málo mám a Neskoro. Oba originály natočila na své debutové album Slová.

Do třetice všeho dobrého si v lelkovací přehlídce slovenských přátel zahraje trumpetista, jehož jméno zní českými jazzovými luhy a háji čím dál častěji. Žilinský rodák Lukáš Oravec představil na svém prvním albu kvarteto, jehož členy jsou pianista Jakub Tököly, basista Róbert Ragan Jr. a bubeník Marek Dorčík. S hostujícím sólistou, kterým je vyhledávaný altsaxofonista Radovan Tariška, natočili mj. Oravcovu skladbu Boca, kompozici Róberta Ragana mladšího My Thing a Hubbardův standard Dear John.

V prvním únorové neděli budou stálí i náhodní účastníci jazzového lelkování srdečně pozváni na jazzový bál.

Dokument o kvartetu Lukáše Oravce: