Slam poetry je vášeň, špinavá sestra poezie i dýně! Jak začít slamovat? Ponořte se do silvestrovského workshopu

31. prosinec 2019

Hledáte novoroční předsevzetí? Co takhle zkusit slam poetry! Jak začít slamovat, co dělat, abyste u toho nevyhořeli a jak zní opravdu dobrý slam? ArtCafé přináší silvestrovský workshop s mistry a vicemistry České republiky ve slam poetry. Hosty Petry Kultové jsou Metoděj Constantine, Ellen Makumbirofa, Tim Postovit, Šimon Felenda a Pavel Klusák.

Mnozí začínající slameři, ale i diváci mají pocit, že základem slam poetry je hlavně třeskutá zábava a řetězení vtipů. „Je to sice fajn, ale není to potřeba. Spoustě lidí schází sebereflexe a cílí na prdící humor. Když to ale člověk sám v sobě necítí, ať se do toho nenutí,“ říká Šimon Felenda, letošní finalista mistrovství České republiky ve slam poetry a společně s Timem Postovitem mistr v Duo slamu 2019.

„Baví mě, když se lidé smějí, ale z pozice diváka mám radši hlubší věci, než stand-upové výstupy. Akorát osobně nejsem schopný dát do svých slamů během improvizace takovou hloubku a přesah,“ dodává mistr České republiky ve slam poetry z roku 2013 Matěj Masařík, který vystupuje pod jménem Metoděj Constantine.

Slam poetry je možnost, jak vrátit poezii tam, kam patří – na stadiony.
Tim Postovit

Jak si zkušení slameři hledají vlastní témata? „Nikdy nepíšu slam jen o sobě. Vybírám si vždycky téma, které aktuálně řeším, a to může to být třeba feminismus, náboženství nebo rasismus. Použiju ho jako apel a obalím humorem nebo lidovou zkušeností,“ přibližuje vicemistryně České republiky ve slam poetry za rok 2016 Ellen Makumbirofa a dodává: „Oceňuju hlubší, více vrstevnaté slamy. Zároveň mám ráda, když je tam cítit nadhled.“

„Získal jsem pocit, že je potřeba mluvit o něčem, co je živě přítomné v situaci slamu. Snažil jsem se být osobní a mluvit o něčem, s čím se může publikum rychle propojit. Časem jsem se snažil tematizovat samotný slam, hlavně to, co mi na něm lezlo na nervy,“ říká slamer-senior Pavel Klusák. Ten si taky v minulosti vyzkoušel jaké to je, když záměrně polovinu svého několika minutového slamu mlčíte. „Publikum to moc nevzalo, asi jsem mlčel špatně,“ poznamenává se smíchem.

Milí prvoslameři aneb tipy pro začátečníky:

Metoděj Constantine: „Já bych jednoduše doporučil – začnete slamovat a zkuste improvizaci! Dneska je pomálu improvizátorů a většina nové generace jen píše.“

Ellen Makumbirofa: „Neslamujte za každou cenu! Nemyslím si, že slam je pro každého. Je potřeba se dobře znát, najít si svoje téma, které zároveň hýbe společností, a podat ho zábavným, kreativním a zároveň hlubokým způsobem.“

Tim Postovit: „Buďte upřímní a nezůstávejte u jendoduchých vzorců, které zafungují jednou – není to cesta k poetickému dobru, které se snažíme všichni hledat.“

Šimon Felenda: „Když neimprovizujete, je fajn k tomu přistoupit i trochu šprtsky a dobře se slam naučit, včetně gest. Nechoďte na pódium s pocitem ‚nějak to dopadne‘. A hlavně: buďte autentičtí.“

Pavel Klusák: „Je velký rozdíl mezi psaním a performováním v živé situaci. Je potřeba se propojit s první i devátou řadou, vyzářit energii a umět si z té situace i něco vzít.“

A co naopak nedělat? „Podle mě není potřeba se upínat k tomu, kolik vám dá publikum bodů. Všichni jsme kamarádi a jedeme na stejné vlně,“ podtrhuje Matěj Constantine a Ellen Makumbirofa se k němu připojuje s bonusovým vzkazem pro ženy: „Pojďte k nám a nebojte se dělat si srandu samy ze sebe!“ Podle Ellen je na slam poetry scéně málo žen. Problém ale vidí v tom, že ženy mají někdy sklony přicházet s příliš osobními tématy a shazovat samy sebe způsobem, který není publiku příjemný. „Je důležité přinášet do slamu ženská témata, i osobní a emoční, ale stejně tak je důležité umět se nad to povznést.“

Co pro hosty ArtCafé znamená slam? Jak zní vítězné slamy i improvizace ve studiu a co dělat, abyste na své slamerské pouti od mikrofonu k mikrofonu nevyhořeli? Pusttě si celé silvestrovské ArtCafé. Hudbu vybírá Václav Havelka, který vás naladí na očekávané novinky domácí hudební scény a připomene několik výrazných alb končícího roku.

autor: kult
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.