Skvěle improvizoval a ve studentech uměl vzbudit touhu hrát. Tomáš Sýkora mluví o tom, co mu dal pianista Karel Růžička

14. září 2020

Hudba pianisty, skladatele a pedagoga Karla Růžičky by se měla v České republice častěji připomínat, myslí si Růžičkův žák Tomáš Sýkora. I proto na 18. září připravil speciální koncertní vzpomínku. Nejen o ní se Sýkorou ve Vizitce mluvila Hana Slívová.

Výjimečná muzikalita, smysl pro rytmus, schopnost skvěle improvizovat a aranžovat a také neotřele vést melodii. To všechno zmiňuje klavírista a skladatel Tomáš Sýkora v souvislosti se svým učitelem Karlem Růžičkou (1940 - 2016). Na 18. září Sýkora do pražského DOXu připravil vzpomínkový koncert nazvaný jednoduše Pocta Karlu Růžičkovi, na němž hudebníkovy kvality připomene se svým triem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Pianista a skladatel Karel Růžička

Ačkoliv Tomáš Sýkora pochází z hudební rodiny, na dráhu muzikanta to u něj dlouho nevypadalo. V dětství hrál závodně hokej a ke klavíru pořádně sedl až v šestnácti. „Můj táta, profesionální pianista, tehdy začal být častěji doma. Přivezl piano a já tomu úplně propadl.” Zalíbily se mu také desky, jež mu tatínek štědře představoval. „Jednou mi jich nakoupil asi dvacet, byl mezi nimi i Night Train od Oscara Petersona a Conversation with Myself of Billa Evanse. Tihle kvalitní improvizátoři, to je něco, co vám jiná hudba nepředá,” říká.

Čtěte také

Omámen láskou k jazzu začal „hrozně moc cvičit“ a o tři roky později už byl žákem Karla Růžičky na Konzervatoři Jaroslava Ježka. O hudbě spolu tehdy často mluvili a často spolu také hráli. Tenhle přístup podle Sýkory úplně nahradil systém domácích úkolů. „Karel byl výjimečný pedagog v tom, že v člověku dokázal vzbudit touhu muzicírovat. Hodiny založil na poslechu a hraní, jeho vliv nespočíval v tom, že bychom měli plnit úkoly. My jsme si ty úkoly zadávali sami.“ Tak, jak učil Karel Růžička, by rád ve své pedagogické praxi postupoval i on sám. „Vzbudit v žácích touhu něco tvořit a učit se je to nejdůležitější.“

Pianista a skladatel Tomáš Sýkora

Jazz + vážná hudba =  láska

Růžička Sýkoru ho hodně ovlivnil i v oblasti harmonie. Vzbudil v něm také zájem o vážnou hudbu. „Dodnes je to důležitá součást mého vyjadřování, miluju hudbu symfonickou a zejména v oblasti formálního uspořádání je to pro mě velký zdroj inspirace,” říká.

Fúze vážné hudby a jazzu bylo jeho téma během celého studia na HAMU a obtisklo se i na tři roky staré sólové album Songs and Old Forms, které zaznělo ve Vizitce. Sýkora do ní vybral i skladbu Grace and Gratitude od saxofonisty Karla Růžičky mladšího. Měl být důležitou součástí vzpomínkového večera, do České republiky ho ale nakonec z jeho domovské Ameriky bohužel nepustí koronavirus. Změna čeká i trio Tomáše Sýkory: místo bubeníka Martina Nováka nakonec zahraje Roman Vícha.

Karel Růžička

Tomáš Sýkora dal ve Vizitce několik tipů na oblíbená Růžičkova alba a přidal také informaci o zbrusu nové desce pojmenované Zahrada ticha. Jedná se o Růžičkovu sólovou nahrávku, již zcela zapomenutou objevil spolu s producentem Petrem Ostrouchovem ve studiích HAMU. Růžička tam tehdy nahrával právě na doporučení Tomáše Sýkory. Na hotové skladby se ale po Růžičkově smrti zapomnělo. „Pro mě je nejlepší sólo jazz piano deska, co tu kdy kdo nahrál.“ 

Poslechněte si celou Vizitku, ve které Tomáš Sýkora popisuje, jak bude znít koncert 18. září v DOXu, jak ve své sólové tvorbě pracuje s elektronikou, jak se mu daří se hudbou uživit anebo o zkušenostech s orchestrováním slavné Růžičkovy Celebration Jazz Mass.

Spustit audio