Skloňuju role. Audiodeník matky, manželky, umělkyně a herečky na prknech alternativního divadla

10. únor 2022

Autorka radiodokumentu přemýšlí nad vlastní situací matky a herečky alternativního divadla, jehož společenská role je natolik marginální, že není možné se jím živit a dosáhnout na potřebné jistoty a získat nejenom vnitřní stabilitu.        

Marie Švestková: Hrát nebo nehrát?

Audiodokument mapující rok 2020 formou útržků rozhovorů, deníkových postřehů a záznamů situací se nakonec prolnul s jednou podivnou talkshow. Na začátku byla snaha zachytit překotný vznik inscenace Kryptogram podle D. Mameta v nezávislém divadle X10 a vedle toho život, jak zrovna běží. Při utichnutí společenského života (ať už dítě nebo covid) se v intenzivních komorních rozpravách vynořuje Frustrace (ještě větší, než jsme čekali). Kam s ní? Nikdo ji nechce, nikdo se k ní nemá. Nezbývá, než s ní chvíli pobýt. Třeba nám řekne něco zajímavého (ještě víc, než jsme čekali).

autor: Marie Švestková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.