SKLÍČKA Z MOZAIKY

r_2100x1400_vltava.png
20. listopad 2003

AKTUALITY Z KULTURY: V Galerii Futura v Praze předá Václav Havel v 17 hodin Cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladého výtvarníka do 35 let. Hrou Friedricha Schillera Úklady a láska v podání Thalia Theater z Hamburku pokračuje Pražský divadelní festival německého jazyka. V Národním divadle bude mít v 19 hodin premiéru baletní inscenace Petra Maláska a Libora Vaculíka Lucrezia Borgia.

Pražské Národní divadlo ohlašuje světovou premiéru baletu Lucrezia Borgia. Autorem libreta, choreografem i režisérem je Libor Vaculík. Pod hudební partituru se podepsal Petr Malásek a texty písní vytvořil Václav Kopta. Lukrecia Borgia bude na jevišti nejenom tančit, ale i zpívat, jde totiž o dvojroli.

Básník, prozaik a publicista Jiří Gruša publikuje své knihy v Čechách i v Německu, kam odešel po srpnu osmašedesátého roku. Pražské nakladatelství Akropolis právě připravilo k vydání, u příležitosti autorových pětašedesátin, jeho básnický titul Právo útrpné. Knížka obsahuje prvních pět Grušových sbírek, z nichž dvě dosud nebyly publikovány.

V pražském Divadle Na Fidlovačce chystají na čtvrtek novou premiéru. Společenskou komedii amerického dramatika a scenáristy Johna Patricka Podivná paní Savageová uvedou pod názvem Podivná paní S. V hlavní roli moudré paní Ethel diváci uvidí Elišku Balzerovou. Hra, jejíž nastudování se u nás v minulosti stalo příležitostí například pro Natašu Gollovou, není na českých jevištích novinkou, jak řekl Tereze Vinické režisér Tomáš Töpfer.

Nové publikace na českých pultech představuje Jan Nejedlý.

Už v 17:30 bude na balkóně naší první scény otevřena výstava s názvem Sto dvacet let baletu Národního divadla aneb první krůčky baletu v jeho počátcích. V pražském Divadle Na Fidlovačce uvádí premiéru komedie amerického dramatika a scénáristy Johna Patricka Podivná paní Savageová s Eliškou Balzerovou v titulní roli. Vědecká konference věnovaná literárnímu dílu Josefa Suchého se koná od 10 do 15 hodin v sále Moravské zemské knihovny na Kounicově ulici v Brně. Slavnostní křest knihy o Nataše Gollové zahájí v 18 hodin v Biu Illusion čtyřdenní přehlídku jejích filmů. V Dvořákově síni Rudolfina začíná v 19 hodin 30 minut koncert nazvaný Duha času nad staletími, nad generacemi na podporu zdravotně postižených dětí. Severočeská filharmonie Teplice uvádí v 19 hodin slavnostní koncert k výročí založení prvního symfonického tělesa v Teplicích. Jako hosté vystoupí například Pavel Šporcl, Lubomír Brabec, Jiří Stivín nebo Milan Svoboda.


VÝHLEDOVĚ...

LISTOPAD 21. Garderobiér, Divadlo v Celetné 21. Král Ubu, Divadlo v Řeznické 21. Slánské jazzové dny 26. Naráz, přehlídka zlínského divadla 26. Přehlídka dokumentární animované tvorby, FITES 26. Grafické techniky, Galerie Hollar 26. Týká se to také tebe (ekologický film), Uherské Hradiště 28. Mezinárodní festival adventní hudby s Cenou Petra Ebena

Zpravodajské směně, která pro vás aktuality z kultury připravila, můžete psát na mailovou adresu mozaika@cro.cz.