Sigurd Christiansen: Přepadení

02752967.jpeg

Dvoudílná dramatizace norského kriminálního románu začíná krátkým popisem přepadení poštovního úřadu. V době, kdy na poštu vtrhli dva ozbrojení maskovaní lupiči, byli u svých přepážek tři úředníci. Dva z nich se bez rozmyšlení a bez úspěchu postavili zlodějům na odpor (jeden byl při srážce zabit). Třetí přítomný úředník, Erik Berger, dostal na vybranou – buď bránit pokladnu a nechat se zastřelit, nebo vydat peníze a zachránit si tak život.

Rozhlasovou inscenaci podle populárního kriminálního románu spisovatele Sigurda Christiansena napsal v roce 1987 Jiří Hlavnička, natočila ji režisérka Alena Adamcová, která do hlavní role obsadila Ladislava Mrkvičku. Reprízu uvádíme v rámci Severského roku na Vltavě, první část si nalaďte ve čtvrtek 1. listopadu ve 22.00.

Po odvysílání najdete inscenaci k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Mladý poštovní úředník Erik Berger, ženatý otec sedmiletého syna, při přepadení poštovního úřadu vydá hotovost lupičům, kteří jsou ozbrojeni a neváhají střílet. Je přesvědčen, že se zachoval správně, když zbytečně neriskoval vlastní život. Brzy se ovšem přesvědčí, že představy o tom, co je statečnost a co zbabělost, se liší člověk od člověka. Maloměstské veřejné mínění jím brzy začne opovrhovat, pod tímto tlakem taky slábne pochopení a podpora jeho manželky, sledujeme propracovanou studii člověka, kterému se vinou osudné události začnou hroutit všechny životní jistoty.

Autor předlohy norský prozaik a dramatik Sigurd Christiansen (17.11.1891 – 23.10.1947) se ve svých románech soustřeďoval především na otázky viny a odpovědnosti, na rozkrytí psychologie člověka vystaveného zásadnímu existenciálnímu znejistění. Jeho neslavnějším románem se stal příběh s kriminální zápletkou Mrtvý mezi dvěma živými (1931, česky 1934), podle kterého také vznikla dvoudílná rozhlasová dramatizace Jiřího Hlavničky Přepadení. Christiansen v ní mohl vycházet z dobré znalosti prostředí, až do roku 1945 pracoval ve svém rodišti, městečku Drammen, jako poštovní úředník. Za román Mrtvý mezi dvěma živými dostal autor v roce 1931 severskou cenu za nejlepší román, napínavý příběh byl hned několikrát zfilmován. Krátce po válce se látky chopila také československá kinematografie, režisér Bořivoj Zeman natočil podle scénáře Elmara Klose film Mrtvý mezi živými. Do hlavní role obsadil Karla Högera, pro kterého se postava poštovního úředníka Valenty stala vítanou příležitostí vymanit se z předchozího oboru líbivých milovníků.

V dvoudílné rozhlasové inscenaci Přepadení vedle Ladislava Mrkvičky dále účinkují Jorga Kotrbová, Michal Pavlata, Jan Přeučil, Milan Neděla, Marie Marešová, Petr Štěpánek, Zdeněk Ornest, Bohumila Dolejšová a další. Natočeno v roce 1987.