Seznamte se s nejvzácnějšími varhanami na Moravě. Nástroj Jana Davida Siebera rozezní Pavel Černý

27. prosinec 2022

Varhany Jana Davida Siebera na čerstvé nahrávce Českého rozhlasu. O unikátním nástroji z děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné i skladbách Franze Matthiase Techelmanna nebo Georga Muffata a dalších hovoří varhaník Pavel Černý s Alenou Maršíkovou Michálkovou.

Bylo to v roce 1708, kdy se v polenském kostele Nanebevzetí Panny Marie poprvé rozezněly unikátní varhany zručného mistra, který stavěl i v centru habsburské monarchie − ve Vídni. Do současnosti se dochovaly jen málo poznamenané pozdějšími úpravami, proto si dnes můžeme jejich majestátní zvuk vychutnat tak, jak ho poprvé zaslechli lidé na počátku 18. století. Dvoumanuálový nástroj je bohatě obsazen varhanními rejstříky, z nichž některé se v českém barokním varhanářství vyskytují jen velmi zřídka. To mu propůjčuje jedinečnou barevnost.

Čtěte také

Pavel Černý natočil v srpnu roku 2022 snímek těchto varhan s hudbou, která na nástroji mohla zaznívat. Představí téměř neznámého mistra Franze Matthiase Techelmanna, pocházejícího z Moravy a činného ve Vídni, mistra varhanní hudby jihoněmeckých zemí Georga Muffata nebo italského mistra Domenica Zipoliho. O těchto umělcích a o nástroji samotném s ním rozmlouvala Alena Maršíková Michálková.

Spustit audio