Seznamte se s laureáty rozhlasové soutěže mladých hudebníků. Vysíláme celkem pět koncertů z Concertina Praga

Vítězové soutěže Concertino Praga vyráží na turné (ilustrační foto)
Vítězové soutěže Concertino Praga vyráží na turné (ilustrační foto)

Již po 53. bude vysílání Českého rozhlasu Vltavy patřit mladým. Seznámíme se s nejlepšími účastníky soutěže Concertino Praga. V přímém přenosu si tento rok budete moci naladit dva přenosy – galakoncert laureátů z Dvořákovy síně Rudolfina v Praze a závěrečný koncert Jihočeského festivalu z Rytířského sálu na zámku v Jindřichově Hradci. Oběma koncerty vás provede moderátorka Jana Trojanová.

Všichni laureáti neboli držitelé prvních a druhých cen zahrají na živě vysílaných koncertech. Z Dvořákovy síně Rudolfina v Praze se Vltavu přihlásíme v neděli 9. června od 19 hodin, v pátek 14. června se ve stejnou dobu přihlásíme z malebného jihočeského zámku v Jindřichově Hradci.

Koncert z Českého Krumlova vám nabídneme ve vysílání Vltavy 13. července, vystoupení v Bechyni si můžete poslechnout 20. července a záznam z Třeboně budeme vysílat 27. července vždy od 15.30.

Letos se soutěž konala v oboru housle, violoncello, klavír a harfa. Poslední jmenovaná kategorie se jako sólový obor v soutěži objevila poprvé. Porota hodnotila celkem 31 přihlášených soutěžících z Arménie, Rakouska, Bulharska, Nizozemí, Německa, Velké Británie, Polska, Rumunska, Ruska, Slovinska a Ukrajiny. Českou republiku reprezentovalo pět soutěžících.

Český rozhlas a Akademie klasické hudby vyhlašují 54. ročník soutěže Concertino Praga 2020

Hudební nástroje

V roce 2020 proběhne již 54. ročník mezinárodní soutěže Concertino Praga, která od tohoho ročníku nese podtitul Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky 2020. 

Sedmičlenná porota vybrala za absolutního vítěze českého klavíristu Jana Čmejlu. Kromě něj získali ocenění i další čeští hudebníci Eliška Tkadlčíková, klavír (2. cena), Martin Sadílek, harfa (čestné uznání) a Klára Erdingerová, housle (čestné uznání).

Vítězem kategorie housle se stal Wiktor Dziedzic (Polsko), 2. cenu získala Lora Markova (Bulharsko). Nejlepším violoncellistou se stal Syon Najman (Bulharsko), 2. cenu si odnesla Mariia Slaščeva (Rusko). 1. cena v kategorii harfa byla udělena Aleksandře Arsenové (Rusko), 2. cenou byla odměněna Jelizaveta Rakovská (Ukrajina).