Sexuální rekonstrukce - na pointy se vyplatí vyčkat

2. červenec 2003

Původně divadelní hru "The Shape Of Things" napsal a zrežíroval Neil LaBute s trochu netradičním cílem. Šlo mu o to, aby si čtyři protagonisté příběhu studentské lásky, nevěry, hry a manipulace na sebe zvykli herecky i lidsky a mohli pak přibližně roční zkušenost kočování s tímto představením zúročit v natočení stejnojmenného filmu. Hra mezitím byla ověnčena nejedním oceněním za herecké výkony a takřka do roka a do dne naplnil Neil LaBute svůj plán - film pod českým ekvivalentem "Sexuální rekonstrukce" přijde do tuzemských kin ke konci července.

Adam (Paul Rudd), roztržitý a ne příliš přitažlivý student angličtiny, si přivydělává hlídáním exponátů v muzeu. Evelyn (Rachel Weisz), o něco starší diplomantka údajně pracující na své klauzurní práci, Adama v muzeu potká a poměrně rafinovaným způsobem jej sbalí. Adam se atraktivní dívky chápe, dlouhodobou vztahovou abstinenci mění za život s dívkou snů. Do nového partnerství se vrhá se vší vážností, dobrovolně se pod taktovkou Evelyn nechá proměnit v časopisově krásný a svůdný typ mladého muže. Nasnadě je zapojení dalších aktérů do hry. Role Adamových "nejlepších přátel", snoubenců Philipa (Frederick Weller) a Jenny (Gretchen Mol), je očekávatelná a není divu, že ze dvou spokojených párů se za chvíli stává vztahově rozháraný a rozhádaný spletenec.

Sexuální rekonstrukce

Zápletka je od prvního pohledu triviální a možná spíš v neprospěch celkového dojmu je divák udržován v oné iluzi seriálové béčkovosti podstatnou část filmu. Stokrát omleté vzorce studentských romantických epizod (zde model čtyřúhelník) á la Beverly Hills, ve kterých nechybí bezhlavá zamilovanost, pohádkově hladké navazování vztahů, následné nevěry a nekonečné rozebírání uplynulých okamžiků, zavdají možná zkušenějším "klubovým" divákům příčinu k předčasnému opuštění kina. Přesto se vyplatí počkat na pointu a zdánlivě neautentické chování některých aktérů (v čele s Rachel Weisz) je pointou ospravedlněno.

Sexuální rekonstrukce

Původně ploché dojmy z "normálního" a nijak zajímavého příběhu čtyř mladých jsou tak vystřídány až mrazivým uvědoměním si, že za věcmi běžnými a tuctovými může stát cosi velkého, mocného a nebezpečného. Poslání filmu nakonec přelaďuje na lehce filosofickou notu, po nenadálém dějovém zvratu se vyrojí spousta (naštěstí nezodpovězených) otázek - jak se dá zneužívat nezištně mířeného vystupování, kam může vést ztotožnění se s časopisy prosazovanou mnohostejností, kde jsou morální hranice manipulace a kdo má právo ji, třebaže pro osvětlení vyšších cílů, používat... Lamentování nad takovými tématy nakonec příjemně přebíjí rozpačité dojmy z větší části snímku a ubírá na síle výkřikům o tom, že "Sexuální rekonstrukce" měla zůstat na divadelních prknech a že pro filmovou podobu není zrovna ideální. Vždyť jak jinak by se hra s tolika aktuálními tématy dostala před významnější množství diváků?

autor: Hynek Just
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.