Severské jaro pokračuje hrou Eily Pennanenové Dívka a buben

V rámci Severského roku na Vltavě vysíláme v Klubu rozhlasové hry cyklus Severské jaro. Posluchačům v něm nabízíme možnost setkání s rozhlasovou tvorbou skandinávských autorů, která je, možná překvapivě, v rozhlasovém archivu bohatě zastoupena. Dnes připomeneme inscenci finské rozhlasové hry Eily Pennanenové Dívka a buben.

Hra finské prozaičky nás zavede do osmdesátých let minulého století, kdy se mladí nekonformní lidé sdružovali v takzvaných městských komunách. Outsiderem ve společnosti ale i v této komuně je dívka Minna, která vystudovala hudbu a není schopna se sama uživit, ani sama se o sebe postarat. Její nonkoformita přerůstá v těžko pochopitelný postoj, s nímž se těžko vyrovnávají i ostatní členové komuny.

Přeložila Markéta Pražáková. Hudební improvizace Ivo Kieslich. Dramaturg Jiří Hubička. Režie Outi Valle. Osoby a obsazení: Minna (Zuzana Bydžovská), Virpi (Miluše Šplechtová), Reiska (Martin Stropnický), Mari (Eliška Balzerová), Elina (Markéta Zörnerová), Kari (Ivan Trojan), Liisa (Zlata Adamovská), úředník konfiskační správy (Vlastimil Fišar) a paní Grönbergová (Nelly Gaierová). Natočeno v roce 1989.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.