Šest z šedesátých

9. květen 2003

Festival Šest z šedesátých, který se v Praze právě rozbíhá, je věnován divadlům zrozeným v šedesátých letech, stejně jako těm, kteří je přivedli na svět a dodnes v nich režírují, hrají nebo pro ně píší hry a skládají písničky.

Duchovní otcové a organizátoři festivalu - bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek a divadelní publicista A. Z. Tichý - však nechtěli jen vzdát hold tvůrcům významného fenoménu české kultury 20. století, ale chtěli poukázat i na to, čím je přitažlivý a inspirující i pro diváky a divadelníky mladších generací.

Proto jsou kromě představení Semaforu, Ypsilonky, Činoherního klubu, Divadla Járy Cimrmana, Radošinského naivného divadla a Študia L+S do festivalu zakomponovány i ty inscenace mladých tvůrců, které zmíněný jev reflektují a dále rozvíjejí. K nim náleží například Špatně placená procházka Klicperova divadla Hradec Králové, do níž režisér Vladimír Morávek svébytně proměnil semaforskou Dobře placenou procházku.

Milan Lasica

Přitažlivou součástí festivalu bude jistě i přehlídka filmů v kině Evald zahájená 22. května Konkursem Miloše Formana a pokračující do 28. května například filmy, které Jiří Suchý natočil ve vlastní produkci, či Schormovou Carmen nebo snímkem Věry Chytilové Ovoce stromů rajských jíme. K festivalu, jenž bude zachycen televizními a rozhlasovými záznamy a dokumentárním filmem Aleše Kisila, vydává Radioservis ve spolupráci s Knižním klubem rozhovory, které Vl. Ježek vedl s Jiřím Suchým, Ladislavem Smočkem, Janem Schmidem, Ladislavem Smoljakem, Zdeňkem Svěrákem, Stanislavem Štepkou, Milanem Lasicou a Ivanem Vyskočilem.

V čem spočívá význam festivalu, nejlépe vystihl Jan Kolář, šéfredaktor Divadelních novin, když napsal, že "festival zpřítomní cítění a ducha přelomové divadelní generace 60. let a bude to patrně také poslední příležitost k autentickému záznamu kulturní paměti té doby."

autor: (bop)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.