Seriálem se dá vyjádřit všechno. Proto ho mají lidi rádi, říká ředitelka festivalu Serial Killer Kamila Zlatušková
Seriály, seriál, seriály. Televizní, internetové, filmové. To je festival Serial Killer, jehož šestý ročník hostí moravská metropole Brno. Přestože organizátorům letos chybí dva zásadní promítací prostory, kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, připravili skvělý program, který snad ještě převyšuje předcházející ročníky.
Ten letošní fokusem cílí na seriálovou tvorbu z Finka. „Seriály z této severské země jsou vždycky trochu jiné než cykly z jiných zemí,“ usmívá se ředitelka akce, sama vynikající filmařka Kamila Zlatušková a pokračuje: „České publikum s tím finským spojuje překvapivě mnoho, ale v první řadě je to smysl pro černý humor.“ Do Brna dorazí tři desítky finských tvůrců a tvůrkyň, a také klíčové osobnosti tamního televizního trhu. Mluvit s nimi budou moci naši mediální odborníci i publikum.
Chybět nebude ani soutěž seriálů ze střední a východní Evropy. O cenu pro nejlepší seriál z této části světa se bude letos poprvé ucházet také titul ze Slovenska – komedie Vítěz režírovaná Janem Hřebejkem z distribuce platformy SkyShowtime. Televize Prima pak na festivalu představí nový komediální seriál Banáni o nálezu bedny kokainu v jednom českém supermarketu.
Belgický seriál na český způsob
Do programu letošního ročníku zařadili organizátoři i pozoruhodné české premiéry. „Festival exkluzivně uvede například českotelevizní adaptaci úspěšného belgického komediálního seriálu Smysl pro tumor, svoje první diváky zde bude mít také nová minisérie od Voyo mapující zločiny, dopadení a usvědčení vrahů normalizačního Československa s názvem Metoda Markovič: Hojer,“ láká k návštěvě Brna Zlatušková.
Držitelem ceny Progressive Killer pro významnou televizní osobnost ze střední a východní Evropy je letos producent a kontroverzně odvolaný ředitel Slovenského audiovizuálního fondu Peter Badač. Po Tomáši Hrubém, Viktoru Taušovi, Tereze Polachové a Michalu Reitlerovi je v pořadí už pátým držitelem této prestižní ceny.
Související
-
Měli jsme jen jednu šanci, říká režisér snímku Bod obnovy Robert Hloz
Při vzniku nového českého detektivního sci-fi filmu Bod obnovy měli jeho tvůrci velké ambice: chtěli vytvořit film, který tu ještě nebyl.
-
Uhlíkové kalkulačky, environmentální ambasadorka. Na FAMU chtějí natáčet zeleně
Jak vede své studenty k udržitelnému životu i natáčení pražská FAMU? O tom mluvil Tomáš Pilát s děkankou fakulty Andreou Slovákovou.
-
Quentin Tarantino vydává Filmové spekulace. Možná v nich o sobě říká víc, než původně chtěl
Ikonický režisér Quentin Tarantino přichází se vzpomínkovou knihou Filmové spekulace. Název je to přiléhavý. Publikace by se ale klidně mohla jmenovat i Filmová východiska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka