Seriál podle románu Grahama Greena Lidský faktor

Scénář seriálu Lidský faktor vznikl podle stejnojmenného románu Grahama Greena. V osmi částech uslyšíte napínavý příběh, jehož hlavní hrdina - příslušník britské tajné služby pracuje pro ruskou špionáž. Maurice Castle, kterého v rozhlase ztvárnil Jiří Adamíra, se pohybuje v prostředí, jemuž vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost. Vysílá Čeký rozhlas 3 - Vltava od neděle 28. října 2012 vždy od 10.30.

Ve svém románu Lidský faktor z roku 1978 Graham Greene poněkolikáté zúročil svou životní zkušenost agenta MI6. Za války působil jako její rezident v Sierra Leone a po ní na londýnském ústředí britské špionážní služby pod vedením Kima Philbyho. Ten byl později odhalen jako dvojitý agent. Greenovi přišly také vhod jeho cesty po celém světě, zejména do míst plných skrytých i otevřených konfliktů. Například v Praze pobýval v únoru roku 1948 a také v roce 1969, krátce po pohřbu Jana Palacha. Z těchto cest těžil jednak pro svou prozaickou práci, zároveň o nich podával zprávy do předních světových listů.

Hlavní hrdina románu, Maurice Castle, vede na první pohled rutinní, až nudný život řadového kancelářského pracovníka tajné služby. Ve skutečnosti je dvojím agentem. Stal se jím z vděčnosti, když mu sovětská tajná služba pomohla dostat jeho černou milenku z rasistické Jihoafrické republiky. Děj románu začíná v okamžiku, kdy na jeho oddělení padne podezření, že právě z něj unikají informace.

Brzy po vydání knihy byla natočena i filmová adaptace. Autorem scénáře byl britský dramatik Tom Stoppard. My vám od 28. října nabídneme po osm nedělí rozhlasovou podobu tohoto napínavého díla. Autorem dramatizace je Josef Hlavnička, seriál natočil režisér Jan Bergr s Jiřím Adamírou, Hanou Maciuchovou, Janem Novotným, Vladimírem Rážem a Luďkem Munzarem v hlavních rolích.