Senzační život Mojdy Bártka. Portrét jazzového trombonisty a skladatele

14. duben 2022

Mojmíru Bártkovi nikdo neřekne jinak než Mojdo. Stal se opravdovou legendou mezi jazzovými muzikanty. K jeho osmdesátým narozeninám vznikl tento dokument plný fantastické hudby a senzačních vzpomínek.

Mojmír Bártek je hudební skladatel, trombonista a pedagog. Přestože se narodil 26. dubna 1942, takže zanedlouho vstoupí do řad osmdesátníků, je stále aktivní. Kromě vlastního big bandu, který tvoří mladí hudebníci a jmenuje se Young Pekáč, vede ještě jazzový orchestr na brněnské konzervatoři. A jak sám říká: „Já mám z těch mladých lidí radost a oni na mě přenášejí svoji sílu.“

To je jen zlomek gramofonových desek, které jsem natočil (Mojmír Bártek)

Než se ale stal pedagogem a mentorem mladých muzikantů, prožil většinu svého profesního života v Orchestru Gustava Broma, kde působil jako trombonista v dobách jeho největší slávy. Autor pořadu Karel Špalek s tímto orchestrem, stejně jako s Mojmírem Bártkem spolupracoval a tak mu nemohl ujít jeho vypravěčský talent. Svými příhodami z muzikantského prostředí Mojda často bavil společnost, která mu velmi ráda naslouchala.

Čtěte také

Ve svém vyprávění se nebrání ani citlivým tématům souvisejícím s životem na dlouhých turné. S nadhledem a mimořádnou otevřeností vzpomíná na slavnou éru jednoho z předních světových orchestrů, na svého kapelníka Gustava Broma, na muzikantské osobnosti, se kterými se setkal, stejně jako na dobu svých muzikantských začátků.                    

V dokumentu zazní autentické nahrávky Orchestru Gustava Broma a Mirko Foreta.    

autor: Karel Špalek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová