Sen noci svatojánské - dvě archivní nahrávky z let 1950 a 1964

Zaujala vás nová inscenace hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské? Nabízíme vám pro srovnání či potěchu další dvě zpracování téže látky z archivu Českého rozhlasu.

Poslouchejte na Vltavě od 11. června do 11. srpna 2016 na stránce Hry a četba, anebo na speciální stránce +Shakespeare.


První inscenaci natočil v roce 1950 režisér Josef Bezdíček. Za mikrofon se tehdy postavili mimo jiné Václav Voska (Lysandr) Vladimír Ráž (Demeteus) František Filipovský (Klubko) Antonín Jedlička (Pískálek) Josef Hlinomaz (Tlamička) Saša Myšková (Hermie) Drahomíra Hůrková (Helena), Vítězslav Vejražka (Oberon).

03588675.jpeg

Do role Puka byla obsazena, podobně jako ve slavné inscenaci Jiřího Frejky v Městském divadle na Vinohradech z roku 1947, Jaroslava Adamová. Autor hudby - Václav Trojan - zase inscenaci pojí se slavným loutkovým filmem Jiřího Trnky.

Druhou inscenaci připravil o čtrnáct let později režisér Ludvík Pompe. Lysandra, zamilovaného do Hermie hrál Petr Haničinec, Hermii Karolína Slunéčková. Demetria Karel Hlušička, Helenu Eva Klepáčová. Oberona, krále Elfů ztvárnil Josef Patočka, jeho partnerku – Titanii - Taťana Vavřincová. Také v této inscenaci se objevili Josef Hlinomaz (tentokrát v roli Klubka) a Antonín Jedlička (Štěbenec). V řemeslnickou partu také oživili Vladimír Krška a Milan Mach.

I v této verzi byla do role Puka obsazena žena, tentokrát Zdena Hadrbolcová. Žena, Gabriela Vránová, hrála i Elfa. Hudbu Kamila Hály nastudoval orchestr Československého rozhlasu pod vedením Josefa Vobruby.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba