Sejdeme se na (Malostranském) hřbitově aneb Po stopách slavných Pražanů
Malostranský hřbitov – legenda o svaté holčičce
Malebný Malostranský hřbitov se nachází nedaleko rušné křižovatky Anděl na rozhraní pražských čtvrtí Smíchov a Košíře. Přestože jej v dnešní době svírají dvě rušné tepny (ulice Plzeňská a Vrchlického), představuje oázu klidu uprostřed velkoměsta.
Ve stínu starých stromů zde odpočívají významní představitelé osvícenství a národního obrození. Toto tajuplné místo v minulosti inspirovalo řadu literátů – například Jakuba Arbesa (romaneto Vymírající hřbitov), Jaroslava Seiferta (Mozart v Praze) nebo Jana Nerudu (básnická sbírka Hřbitovní kvítí), jehož rodiče jsou zde také pohřbeni. Nejnavštěvovanějším místem hřbitova je nejmenší náhrobek, patřící zřejmě tříletému děvčátku. Podle legendy o „svaté holčičce“, kterou v roce 1943 literárně zpracoval František Kožík, vypadla dívenka při bouřce z okna, a vtělil se do ní anděl. U náhrobku dodnes lidé nechávají vzkazy s přáními, která prý děvčátko splní…
Související
-
Alena Lehnerová: Malostranský hřbitov mě zaujal, když jsem kolem jezdila do práce
Zdravotní sestra a milovnice hudby Wolfganga Amadea Mozarta Alena Lehnerová je vůdčí osobou Spolku Malostranský hřbitov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.