Seizmologie pomáhá biologům poznat komunikaci živočichů
Někteří živočichové používají ke komunikaci otřesy půdy, které sami vyvolávají údery vlastní hlavou nebo jinými částmi těla do země.
Jak nedávno prokázali němečtí vědci z Ruhrské univerzity, tento typ předávání informací, odborně zvaný seismická komunikace, používají vojáci dvou druhů afrických všekazů, kteří si stavějí velmi složitá a rozsáhlá termitiště.
V případě nebezpečí začnou bušit hlavou do země na poplach, aby vyvolanými otřesy půdy zalarmovali další vojáky. A protože jejich chodby bývají velmi dlouhé, prostě si bušením hlavy předávají poplašný signál – vibrace o konkrétních frekvencích – jeden od druhého tak dlouho, dokud nedoputuje k vojákům ve všech koutech termitiště.
Čeští vědci se pustili do výzkumu seismické komunikace u živočichů daleko větších: totiž u hlodavců, konkrétně u rypošů a u afrického hlodavce hlodouna krtkovitého, který vytváží vibrace bubnováním hlavou o strop tunelu. Biologové přitom spojili síly se seizmology, konkrétně s Ing. Petrem Jedličkou ze seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.