Seizmologie pomáhá biologům poznat komunikaci živočichů

21. leden 2014

Někteří živočichové používají ke komunikaci otřesy půdy, které sami vyvolávají údery vlastní hlavou nebo jinými částmi těla do země.

Jak nedávno prokázali němečtí vědci z Ruhrské univerzity, tento typ předávání informací, odborně zvaný seismická komunikace, používají vojáci dvou druhů afrických všekazů, kteří si stavějí velmi složitá a rozsáhlá termitiště.

V případě nebezpečí začnou bušit hlavou do země na poplach, aby vyvolanými otřesy půdy zalarmovali další vojáky. A protože jejich chodby bývají velmi dlouhé, prostě si bušením hlavy předávají poplašný signál – vibrace o konkrétních frekvencích – jeden od druhého tak dlouho, dokud nedoputuje k vojákům ve všech koutech termitiště.

Čeští vědci se pustili do výzkumu seismické komunikace u živočichů daleko větších: totiž u hlodavců, konkrétně u rypošů a u afrického hlodavce hlodouna krtkovitého, který vytváží vibrace bubnováním hlavou o strop tunelu. Biologové přitom spojili síly se seizmology, konkrétně s Ing. Petrem Jedličkou ze seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio