Sedmnáct autorů a jejich mobily. V Hauch Gallery vás „něžně“ odhmotní

03539232.jpeg

Hauch Gallery byla letos nově otevřena v Pobřežní ulici v pražském Karlíně. Svoji první sezonu uzavírá výstavou nazvanou Něha, jejíž koncepci tvoří vznášející se objekty 17 autorů. Výběrem autorů a exponátů a jejich netradiční instalací byli pověřeni dva známí vizuální umělci - David Böhm a Jiří Franta.

Mezi vystavujícími autory najdeme známá jména, například Jiřího Černického, Federica Díaze, Krištofa Kintery, Petra Písaříka, Lukáše Rittsteina, Vladimíra Skrepla a dalších. Tvůrci výstavy se, pokud jde o instalaci objektů, nechali inspirovat mobily amerického sochaře Alexandra Caldera. A protože chtěli samotný způsob uvedení objektů pojmout „jinak“, rozhodli se je „odhmotnit“: „Chtěli jsme, aby se lidé pohybovali jako na klasické výstavě mezi objekty, ale aby se zároveň jejich konstelace měnila,“ objasňuje záměr David Böhm.

„Původní idea byla udělat něco na způsob vánočního bazaru,“ dodává Jiří Franta, „což se nám vůbec nezdálo, ale ten způsob instalace nakonec vedl k úvaze, že pokud jsou Vánoce nějakým způsobem oslavou hmoty, tak my jsme chtěli právě pracovat s odhmotněností díla.“ Název výstavy, jak potvrzují její autoři, vychází ze způsobu uchopování předmětů, hmoty a materiálu.