Sedmé nebe s Načevou: O prolínání výtvarných a hudebních světů s kurátorem Otto M. Urbanem

24. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Monika Načeva a Otto M. Urban
0:00
/
0:00

V nejnovějším vydání Sedmého nebe s Načevou si  o setkávání výtvarného umění s hudbou a naopak povídala autorka pořadu s kurátorem Otto M. Urbanem.

V pořadu zazněl třeba hlas Davida Bowieho nebo zpěvačky Diamandy Galás. První vystoupení americké avantgardní hudebnice v devadesátých letech v pražské Arše se konalo právě na Urbanův popud. Monika Načeva prý seděla v první řadě: „Byl to opravdu hodně silný zážitek, byla do půl těla nahá a politá krví, nějakou zvířecí,“ vzpomíná Načeva.

Monika Načeva a Otto M. Urban ve studiu Českého rozhlasu

„To už je přesah hudby do performance art nebo body art, což je vlastně už od šedesátých let sféra výtvarného umění, pro nás tedy poměrně významná, s ohledem na vídeňské akcionisty a jejich tvorbu, Hermanna Nitsche nebo Güntera Bruse, Schwarzkoglera a dalších,“ vysvětluje kurátor Otto M. Urban. „Tato vizualita, která se ve vystoupení Diamandy Galás objevila, je zcela jistě určitou kontinuitou nějakého zvláštního pokusu používat vlastní tělo jako součást výtvarného vyjádření. A v tom jsem najednou v ní viděl i něco, co je víc než hudba, co má i tuto vizuální rovinu.“ 

Otto M. Urbana si řada posluchačů spojí především s výstavami V barvách chorobných a Decadence Now. Monika Načeva, která se netají svou láskou k dekadentnímu umění, k oběma obstarala ve spolupráci s kurátorem doprovodný hudební program. „Extenze jednoho uměleckého projevu do dalšího je to, co třeba mě osobně zajímá. Proto jsem vždycky vlastně i hudbu vnímal skrz její výtvarný projev nebo výtvarnou stylizaci a nebo výtvarný kontext,“ dodává Urban.

Setkal se Otto M. Urban osobně s Davidem Bowiem? Uvidíme někdy v Praze obrazy Davida Lynche? Na jakých projektech Urban v současnosti pracuje? Poslechněte si kompletní záznam pořadu.

autoři: Monika Načeva , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...