Sedmé nebe s Načevou a Martinem Žárovkou Nealem: O hudebních kmenech

31. říjen 2021

O počátcích české techno scény, bezstarostných devadesátých letech, v kterých bylo skoro všechno možné, o tom, proč skončil CzechTek a dalších tématech hovoří v Sedmém nebi zpěvačka Monika Načeva se svým manželem, hudebním organizátorem a publicistou, členem kolektivu autorů objemné knihy věnované subkulturám Kmeny 90, Martinem Žárovkou Nealem.

V pořadu zazní třeba legendární techno DJ a producent Thomas P. Heckmann, ale také jiné Martinovy hudební lásky - Blondie, Iggy Pop nebo jedna z prvních space rockových kapel, skupina Hawkwind. Vydání Sedmého nebe, které připadlo na poslední říjnovou neděli, uzavřela stylově, jak říká Martin „true halloween classic“, opravdová halloweenská klasika, písnička Monster Mash Bobbyho Picketa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.