Sedmé nebe s Jiřím Černým: V hlasu Van Morrisona se mi zalíbilo už v roce 1964

17. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Van Morrison

Zpěvák a multiinstrumentalista původem z Irska, který dokázal ve své tvorbě obsáhnout řadu stylů, zazněl v Sedmém nebi ve svých největších hitech podle výběru publicisty Jiřího Černého.

„Van Morrison vždycky zpíval a hrál spíš pro náročnější posluchače. Říkal, že dává přednost vyzrálým lidem před vyzrálými muzikanty,“ přibližuje Jiří Černý. Nepřekonatelné je podle něj dodnes jeho druhé studiové album nazvané Astral Weeks (Astrální týdny). V šesti novinářských anketách o nejlepší světová alba všech dob dosáhlo v souhrném umístění čísla sedm. „Tak vysokému průměru se nepřiblížílo žádné album Dylanovo, Hendrixovo, Beatles ani Rolling Stones,“ říká Černý.

Z Van Morrisonovy bohaté diskografie zazněly v Sedmém nebi vedle Astral Weeks také ukázky z koncertního dvojalba It's Too Late To Stop Now, Irish Heartbeat nebo Avalon Sunset.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...