Sedmé nebe s Jiřím Černým: Když afroamerické blues rozdává radost všeho druhu

21. červenec 2019

Legendární duo kytaristy Brownieho McGheeho a hráče na foukací harmoniku Sonnyho Terryho připomnělo Sedmé nebe Jiřího Černého.

V interpretaci akustického blues se jim snad dodnes nikdo na světě nevyrovnal. Jiří Černý měl to štěstí ověřit si to i na vlastní oči, v polovině sedmdesátých let při jejich vystoupení na Londýnské škole ekonomie a politických věd.

Sedmé nebe s Jiřím Černým: Doyen hudební publicistiky pouští přírůstky ve své antidiskotéce

Hudební kritik Jiří Černý

Tentokrát hrají a zazpívají: Glen Hansard se svým čtvrtým sólovým albem This Wild Willing, Filip Topol ze záznamu koncertu v Jablonci nad Nisou v roce 2001, britská folková zpěvačka a hudebnice Olivia Chaneyová, slovenská rocková kapela Korben Dallas z nejnovější desky Bazén a jejich krajanka, zpěvačka Sylvie Krobová.

„Když se objevili, nebyl to žádný příchod gladiátorů. Osmapadesátiletý McGhee pomalu kulhal k mikrofonu a za ruku vedl o pět let staršího nevidomého Terryho. Ten hned začal vesele brebentit, bylo to plné sexu, ale smál se jen on. Napadlo mě, jestli ten člověk vůbec ví, kde je. Touhle vysokou školou prošlo nemálo pozdějších nositelů Nobelovy ceny. Konečně Sonny Terry vyndal z jakési včelařské haleny jednu z šesti harmonik a kývnul na Brownieho, který se poprvé pousmál. Pak už to byl jen a jen bluesový svátek. A nejen bluesový. Z obou bluesmanů vyzařovala radost všeho druhu.“

V pořadu o slavné bluesové dvojici, která nelpěla na žánrových dogmatech, zazněly mimo jiné i ukázky z alba Sonny And Brownie.

„Kvůli tomuto albu to moji oblíbenci od kritiků nejvíc schytali. Někomu se zdálo, že se podbízejí bělošskému gustu. A považte! Při jeho nahrávání použili i syntezátor! Ale té radosti, co naplnila české posluchače i v temných normalizačních dobách, když poslouchali nahrávky People Get Ready a Big Wind Is A Coming! Připravte se lidi, zvedá se mocný vítr,“ vzpomíná Jiří Černý.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.