Sedmé nebe s Jaromírem Honzákem: Nemainstreamová stopa George Mraze

19. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy George Mraz
0:00
/
0:00

Prestižní světová média, tuzemské i zahraniční muzikantské legendy a nespočet fanoušků vzdávají hold českému kontrabasistovi Jiřímu Mrázovi, který před několika dny odešel do jazzového nebe. V nedělním Sedmém nebi vzpomněl na legendárního muzikanta Jaromír Honzák.

Stopa, kterou zanechal na americké a světové jazzové scéně je gigantická. Seznam jeho spoluhráčů vypadá jako učebnice historie moderního jazzu a počet desek, na kterých je doprovázel, je nekonečný. Od 90. let natočil i několik alb jako leader a to jak s americkými, tak i českými muzikanty.

Nejvíce se však proslavil jako neuvěřitelně spolehlivý a všestranný sideman a zároveň virtuózní sólista. Mezi jeho nejvýznamnější a mezi muzikanty asi i nejznámější angažmá jsou ta s Oscarem Petersonem, Tommym Flanaganem, orchestrem Thada Jonese a Mela Lewise nebo s Joem Hendersonem.

Čtěte také

„Místo pokusu postihnout Mrazovu kariéru v její celistvosti představím dvě alba, patřící k mým nejoblíbenějším vůbec a zároveň jejich prostřednictvím naruším Mrázovu převládající reputaci mainstreamového hráče,“ přibližuje svůj výběr pro Sedmé nebe Honzák.

V pořadu zazněly nahrávky ze sklonku sedmdesátých let, ukázky z desek Elm pianisty Richarda Beiracha a Arcade kytaristy Johna Abercrombieho.

autoři: Jaromír Honzák , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?