Sedmé nebe s Jaromírem Honzákem: Nemainstreamová stopa George Mraze

19. září 2021

Prestižní světová média, tuzemské i zahraniční muzikantské legendy a nespočet fanoušků vzdávají hold českému kontrabasistovi Jiřímu Mrázovi, který před několika dny odešel do jazzového nebe. V nedělním Sedmém nebi vzpomněl na legendárního muzikanta Jaromír Honzák.

Stopa, kterou zanechal na americké a světové jazzové scéně je gigantická. Seznam jeho spoluhráčů vypadá jako učebnice historie moderního jazzu a počet desek, na kterých je doprovázel, je nekonečný. Od 90. let natočil i několik alb jako leader a to jak s americkými, tak i českými muzikanty.

Nejvíce se však proslavil jako neuvěřitelně spolehlivý a všestranný sideman a zároveň virtuózní sólista. Mezi jeho nejvýznamnější a mezi muzikanty asi i nejznámější angažmá jsou ta s Oscarem Petersonem, Tommym Flanaganem, orchestrem Thada Jonese a Mela Lewise nebo s Joem Hendersonem.

Čtěte také

„Místo pokusu postihnout Mrazovu kariéru v její celistvosti představím dvě alba, patřící k mým nejoblíbenějším vůbec a zároveň jejich prostřednictvím naruším Mrázovu převládající reputaci mainstreamového hráče,“ přibližuje svůj výběr pro Sedmé nebe Honzák.

V pořadu zazněly nahrávky ze sklonku sedmdesátých let, ukázky z desek Elm pianisty Richarda Beiracha a Arcade kytaristy Johna Abercrombieho.

autoři: Jaromír Honzák , zpr
Spustit audio