Sedmé nebe s Jaromírem Honzákem: Nemainstreamová stopa George Mraze

19. září 2021

Prestižní světová média, tuzemské i zahraniční muzikantské legendy a nespočet fanoušků vzdávají hold českému kontrabasistovi Jiřímu Mrázovi, který před několika dny odešel do jazzového nebe. V nedělním Sedmém nebi vzpomněl na legendárního muzikanta Jaromír Honzák.

Stopa, kterou zanechal na americké a světové jazzové scéně je gigantická. Seznam jeho spoluhráčů vypadá jako učebnice historie moderního jazzu a počet desek, na kterých je doprovázel, je nekonečný. Od 90. let natočil i několik alb jako leader a to jak s americkými, tak i českými muzikanty.

Nejvíce se však proslavil jako neuvěřitelně spolehlivý a všestranný sideman a zároveň virtuózní sólista. Mezi jeho nejvýznamnější a mezi muzikanty asi i nejznámější angažmá jsou ta s Oscarem Petersonem, Tommym Flanaganem, orchestrem Thada Jonese a Mela Lewise nebo s Joem Hendersonem.

Čtěte také

„Místo pokusu postihnout Mrazovu kariéru v její celistvosti představím dvě alba, patřící k mým nejoblíbenějším vůbec a zároveň jejich prostřednictvím naruším Mrázovu převládající reputaci mainstreamového hráče,“ přibližuje svůj výběr pro Sedmé nebe Honzák.

V pořadu zazněly nahrávky ze sklonku sedmdesátých let, ukázky z desek Elm pianisty Richarda Beiracha a Arcade kytaristy Johna Abercrombieho.

autoři: Jaromír Honzák , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...