Sedmdesát let ve službě Bohu a zemi. Vltava připomněla královnu Alžbětu II. koncertem

9. září 2022

Poslední kapitola knihy života Alžběty II. byla dopsána 8. září v odpoledních hodinách na zámku Balmoral ve Skotsku na místě, které milovala a kam se vracela načerpat odpočinek a klid. Vltava jí věnovala 9. září Koncert klasika s hudbou britských autorů a umělců.

Královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Alžběta II. zanechala svým životem nesmazatelnou stopu v proudu moderních dějin. „Její dlouhá vláda se vyznačovala silným smyslem pro povinnost a odhodláním zasvětit svůj život trůnu a svému lidu,“ uvádí BBC. Premiérka Liz Trussová, kterou v úterý jmenovala královna, uvedla, že panovnice byla skálou, na které byla postavena moderní Británie, která nám „poskytla stabilitu a sílu, kterou jsme potřebovali“. 

V Koncertu klasika jsme odvysílali záznam koncertu z letošních BBC Proms věnovaný platinovému jubileu Jejího Veličenstva. Program zahrnoval různé slavnostní i civilní okamžiky života Alžběty II. a její rodiny, přesahoval i ke slavné historii anglických panovníků, zejména Jindřicha VIII.

Spustit audio

Související